Rozvod bude od januára drahší o tisíc korún. Ministerstvo spravodlivosti pôvodne chcelo, aby sa cena zvýšila z tisíc na päťtisíc korún.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Od budúceho roka bude drahší rozvod, návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo žaloba za náhradu škody, ktorú spôsobil štát. Drahšie budú aj obchodné spory. Poslanci parlamentu totiž odsúhlasili zvýšenie súdnych poplatkov.
Niektoré poplatky vzrastú až päťnásobne.
Takýto extrém je návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Dnes je poplatok za tento úkon tisíc korún, od januára to bude už päťtisíc.
Ľudia, ktorí budú nespokojní s voľbou svojho životného partnera alebo sa z akýchkoľvek iných príčin budú chcieť rozviesť, zaplatia štátu dvetisíc korún.
Poplatky nezostanú súdom, ale budú príjmom štátneho rozpočtu.
Nemenia sa poplatky pri dedičskom konaní. " Ide o citlivé oblasti, ktoré sa bezprostredne dotýkajú každého človeka a do takýchto oblastí sa nezasahovalo," povedal Richard Fides hovorca ministerstva spravodlivosti.
Slovenská advokátska komora si myslí, že zvyšovanie súdnych poplatkov nie je opodstatnené.
"Zákon je protiústavný, pretože sa sťaží prístup občanov k spravodlivosti," uviedla hovorkyňa komory Nadežda Ondrišová.
Spochybňuje okrem iného aj novozavedený poplatok zo žaloby na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím orgánu verejnej moci alebo jeho nesprávnym úradným postupom. Novozavedený paušálny poplatok 3000 korún má vraj jediný cieľ, a to "obmedziť podávanie takejto žaloby sociálne slabšími občanmi", dodala Ondrišová.
Výhrady majú aj podnikatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov, Klube 500 a Podnikateľskej aliancii Slovenska.
Kritizujú najmä zvýšenie maximálnych limitov súdnych poplatkov.
"V obchodných veciach sa maximálny poplatok zvyšuje zo 600 000 na milión, čo je 66 percent, a vnímame to veľmi negatívne," namieta výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.
Vláda pri schvaľovaní nových pravidiel pri platení poplatkov argumentovala najmä tým, že sa poplatky od roku 1992 nemenili a ich aktuálna výška už nezohľadňovala zmenený stav. (rp)
Bez zaplatenia poplatku súd nekoná
Zaplatenie súdneho poplatku je nevyhnutnou podmienkou na to, aby sa súd podaním zaoberal. Vo väčšine prípadov platí, že poplatok v konečnom dôsledku zaplatí tá strana sporu, ktorá súd prehrá. Víťaznej strane súd poplatok vráti.
Sociálne slabí a presne určené subjekty sú od platenia poplatku oslobodení. Ak chce o odpustenie poplatku požiadať chudobný, musí to podložiť dokumentmi, ktoré dokážu, že je skutočne v hmotnej núdzi. Súd ich preskúma a rozhodne, či poplatok odpustí celý, alebo iba jeho časť.
(rp)
Priplatíme si za nové preukazy
Občania si v novom roku priplatia aj pri vybavovaní dokladov. Pocítia to napríklad tí, čo si budú musieť vybaviť nový občiansky preukaz. Namiesto 50 korún ich to bude stáť trikrát viac. O sto percent stúpol aj poplatok za vydanie vodičského preukazu. Ten bude po novom stáť už 200 korún.
Drahšie bude aj vystavenie nového preukazu, ak starý stratíte, či zničíte. V prípade vodičského to bude 400 korún, strata občianskeho preukazu bude stáť ešte o sto korún viac. Neplatí to u tých, ktorí dostávajú preukaz po prvýkrát, alebo im pri starom vypršala platnosť.
Štát si od zvyšovania cien sľubuje vyššie príjmy na pokrytie výdavkov štátneho rozpočtu.
Nové poplatky za doklady
* vydanie povolenia na pobyt sa zvyšuje zo 100 na 500 korún,
* pri strate povolenia na pobyt sa poplatok zvýši z 200 na 1000 korún, pri odsudzení z 200 na 500,
* poplatok za žiadosť o vydanie nového zbrojného preukazu vzrastie zo 100 na 500 korún, zbrojná licencia bude stáť 10 000 namiesto 5-tisíc korún, žiadosť o prevádzkovanie strelnice bude stáť namiesto súčasných 5 000 až 20 000 korún,
* vydanie vodičského preukazu a medzinárodného vodičského preukazu zdražie zo 100 na 200 korún, pri strate alebo zničení preukazu to bude 400, pri odsudzení 200 korún,
* poplatok za zápis ďalšieho držiteľa motorového vozidla za zvýši zo súčasných 300 na 1 000 korún, poplatok za zápis prvého držiteľa zostáva nezmenený - 1 000 korún,
* za vydanie občianskeho preukazu sa nebude platiť v týchto prípadoch:
- pri výmene starého preukazu vydávaného pred 1. septembrom 1993,
- pri zápise trestu zákazu pobytu a jeho ukončení,
- pri žiadosti o prvý občiansky preukaz,
- pri zmene názvu ulice,
- pri zmene rodného čísla nezavinenej občanom,
- pri zápise obmedzenia spôsobilosti na právne úkony a jeho zrušení,
- pri predložení právoplatného rozhodnutia súdu o zrušení pozbavenia spôsobilosti na právne úkony,
- pri skončení doby platnosti doterajšieho preukazu,
- pri prijatí do rehoľnej spoločnosti,
v ostatných prípadoch sa zvyšuje poplatok za vydanie nového občianskeho preukazu z 50 na 150 korún, pri strate poškodení alebo odsudzení preukazu bude občan platiť 500 korún, pri opakovanej strate 1000 korún. V súčasnosti je to 200 a 500 korún. V prípade odsudzenia občianskeho preukazu, ktoré je preukázateľné, občan zaplatí 150 korún,
* pri vydávaní pasov sa poplatky meniť nebudú. (rp)