Dá sa povedať, že pravica pohorela?
"Áno, bola neúspešná. Čiastočne aj preto, že pravicové strany postupovali nekoordinovane, v niektorých regiónoch sa strany priklonili k podpore opozičných kandidátov. Príčin je však viac, prevážil osobnostný faktor."
Aký?
"Opozičné strany ponúkli zaujímavejších kandidátov s presvedčivejšími výsledkami práce na regionálnej úrovni. Výsledkom je, že vládne strany nebudú mať žiadneho župana. V niektorých krajoch nových županov vybrané vládne strany podporovali, no to nemení nič na tom, že opozícia má v tejto časti samosprávy silnejšie postavenie."
V niektorých krajoch budú mať župani proti sebe opačne politicky orientovaných poslancov. Kde sa dá očakávať najväčšie napätie?
"V Prešovskom a Žilinskom kraji. Tam, kde župani sú zo Smeru a v regionálnych zastupiteľstvách sú poslanci stredo-pravej koalície. Osobitná situácia je v Nitrianskom kraji, ale tam bude napätie menšie."
V Bratislave tiež kandidáta na župana podporoval Smer a zastupiteľstvo je skôr stredo-pravé. Bude aj tam podobné napätie?
"Nie. Aj keď Bajana podporoval Smer, je to pragmatický človek."
Môže časom napätie v Žiline a Prešove opadnúť a župani sa so zastupiteľstvom dohodnú na všetkom?
"Časom možno. Odstrašujúci príklad bol Nitriansky kraj v tomto volebnom období. Spory tam k ničomu neviedli, nepomohli ani jednej, ani druhej strane. Keď bude možnosť dospieť k dohode, asi to preváži. Lenže do vzťahov môžu zasiahnuť aj otázky, ktoré vychádzajú za rámec regionálnej politiky. Niektoré výroky kandidátov pred druhým kolom naznačovali, že vzťahy môžu byť veľmi komplikované." (rf)