Pavel Haulík z agentúry MVK v piatok naznačoval, že dvojkolový systém voľby županov je nešťastný. Navyše koalície boli neprehľadné a úlohu zohrala aj únava z ďalšieho hlasovania a blížiace sa Vianoce. Účasť odhadoval medzi 10 až 12 percentami. Podľa neho volebný systém treba reformovať, pretože je chaotický, vytvorený nesystémovo.
Podľa sociológa Miroslava Kusého sa vyššia účasť ani nedala očakávať. Nízku volebnú účasť do istej miery tiež pripisuje zlému volebnému zákonu, ale aj nevýrazným kandidátom so slabou kampaňou. "Táto kampaň nebola v podstate nijaká, bola veľmi slabá."
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že veľkú úlohu zohral nezáujem ľudí o regionálnu samosprávu, pridala sa volebná únava, či neúspech kandidátov, ktorí mali v prvom kole určitú podporu. Klesajúca volebná účasť sa prejaví aj v parlamentných voľbách. "Nebude taká nízka ako v regionálnych, ale asi už nebude sedemdesiatpercentná ako v roku 2002," hovorí.
Niektoré strany sa podľa neho vyrovnali s nízkou účasťou celkom pohodlne, niektorým začína vyhovovať. "Trend je znepokojujúci, lebo ide o nižšiu mieru občianskej participácie. V takej situácii sa môžu vyprofilovať až extrémistické strany, ktoré pri nízkej volebnej účasti môžu získať neprimerane silné postavenie," hovorí Mesežnikov. Myslí si, že kritický názor časti občanov, ktorí nesúhlasia s aktuálnym smerovaním Slovenska, sa neprejavuje v podpore iných strán, ale ľudia zostávajú doma, čo v parlamentných voľbách bude nahrávať vládnym stranám. (rf, sita)