Čínske textilky dobývajú svet. Americké im úspešne vzdorujú vďaka maximálnym hraniciam nárastu dovozu. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS |
PRAHA, WASHINGTON - Situácia sa v amerických textilných firmách takmer rok po liberalizácii obchodu stabilizovala. Aj keď podniky mali obavy z razantného nástupu čínskej konkurencie, problémy sa zďaleka netýkajú všetkých. Väčšine firiem pomohla vláda, ktorá s čínskymi obchodnými zástupcami dohodla prechodné úľavy, časť podnikov sa preto dokázala prispôsobiť. Je však isté, že svoju pozíciu na trhu nemá po liberalizácii istú nikto.
Na začiatku tohto roka prestali platiť colné poplatky pri obchode s textilom a odevami, čo pomohlo prevažne čínskym podnikom. Tie sa vďaka lacnej pracovnej sile rýchlo etablovali na svetovom trhu, prevažne na úkor firiem z vyspelých krajín, kde sú náklady na prácu vyššie. S problémami sa stretlo aj mnoho textiliek v Európe.
Americká vláda uzavrela s Čínou dohodu, ktorá obmedzuje rast dovozu 34 hlavných textilných výrobkov z Číny do UA na desať až 15 percent ročne, v závislosti od konkrétnej kategórie. V roku 2007 sa rast môže zvýšiť na 12,5 až 16 percent, a v roku 2008 na 15 až 17 percent.
Tieto opatrenia sú zrejme dostatočné, lebo v prvom polroku sa firmám mierne zvýšili ziskové marže a tržby. "Aj keď tu nepochybne hrajú úlohu aj ďalšie trhové sily, zvýšenie výroby naznačuje, že dohoda zo strany vlády má na textilné odvetvie v USA priaznivý vplyv," potvrdil riaditeľ odvetvovej organizácie AMTAC Auggie Tantillo. Keď prestane dohoda platiť, bude podľa neho potrebné, aby bola čínska obchodná politika zlučiteľná s politikou ostatných vyspelých krajín. To hlavne znamená, aby krajiny prestali ovplyvňovať kurz svojej meny, povedal.
Americké podniky môžu liberalizáciu riešiť tým, že všetku výrobu presunú do Číny, čo niektoré firmy robia. V takom prípade môžu byť aj ziskovejšie. To je prístup, ktorý podnik síce zachráni, ale prospieva len akcionárom. Nerieši teda základný problém, čo je strata pracovných miest v USA.
Situáciu v americkom textilnom a odevnom priemysle možno lepšie pochopiť z tabuliek tamojšieho ministerstva práce. Z týchto údajov je zrejmé, že počet zamestnancov textiliek sa znižuje dlhodobo, a to viac ako desať rokov. V tomto kontexte nie je možné prijať dôvody mnohých výrobcov, že za ich problémy môže práve liberalizácia a razantný nástup čínskej konkurencie.
Dohodu o obmedzení dovozu čínskeho textilu má aj Európska únia, firmy však tlak čínskych výrobcov napriek tomu cítia. "Na druhej strane sa zdá, že dohoda priniesla čiastočné ovocie, lebo mnoho firiem má v tejto chvíli lepšie zákazkové krytie," povedal viceprezident Asociácie textilného, odevného a kožiarenského priemyslu Jiří Kohoutek.
Americké združenie Textile World odhaduje, že až sa odvetvie adaptuje na nové podmienky, výsledkom bude nižší počet firiem. Tie budú asi silnejšie a budú pôsobiť na celom globálnom trhu. Na to nič nezmení ani fakt, že Čína a ďalšie krajiny Ďalekého východu si svoje konkurenčné výhody udržia ešte dlho. (čtk)