Celkovo sa predpokladá, že do volieb bude ešte v pléne deväť a pol rokovacieho týždňa. Zasadnutia parlamentu však môže sťažiť slabnúca disciplína poslancov. Vplyv na ňu môžu mať tí poslanci vládnej koalície, ktorí sa nemusia ocitnúť na straníckych kandidátkach, ale aj nezávislí poslanci, ktorí končia politickú kariéru. Ich motivácia hlasovať sa môže zmeniť, pretože už nehrozia predčasné voľby. "Bude to komplikované," nazdáva sa Bárdos z SMK. Naopak, obavy nemá Miššík z SDKÚ, lebo nezávislých poslancov považuje za zodpovedných.
Vládni politici už vážnejšie spory v koalícii nečakajú. Niektorí však pripúšťajú, že strany budú stále viac myslieť na seba. "Atmosféra je korektná, nenecháme sa zvonku umelo rozbiť," hovorí Miššík.
Pavol Minárik povedal, že KDH mieni naplniť ambíciu byť lídrom pravice. Podľa neho to potvrdili aj posledné regionálne voľby. "Stali sme sa lídrom pravice, prečo by sme sa mali tohto postavenia vzdať," povedal.
Bárdos atmosféru do parlamentných volieb charakterizuje ako snahu o vylepšovanie straníckych pozícii. Ubúdať by podľa neho mali vládne návrhy a pribudne viac poslaneckých návrhov zákonov. "Každý z poslancov sa bude predbiehať." (sp)