1903 -- v Prahe zomrel jazykovedec, pedagóg, katolícky kňaz Martin Hattala, jeden z kodifikátorov spisovnej slovenčiny. Po uzákonení spisovného jazyka napísal v r. 1851 Krátku mluvnicu slovenskú, ktorá sa stala normatívnou príručkou spisovnej slovenčiny a používala sa až do vydania Czambelovej Rukoväti spisovnej reči slovenskej (1902). Hattala ďalej vydal Mluvnicu jazyka slovenského (1865), prvú ucelenú učebnicu slovenského jazyka. Bol uznávaným jazykovedcom, členom Rímskej akadémie, Kráľovskej českej akadémie, Petrohradskej akadémie, vyznamenaný Radom sv. Anny 2. stupňa. Od r. 1854 profesor slovanskej filológie na univerzite v Prahe, zaoberal sa problematikou českého a slovenského hláskoslovia, tvaroslovia a skladov. Narodil sa 4. decembra 1821 v Trstenej.
1918 -- v Kislovodsku sa narodil ruský spisovateľ, Alexander Isajevič Solženicyn, kritik sovietskeho režimu. Autor dokumentárnych próz o stalinizme a živote trestancov v ruských koncentračných táboroch, politických analýz sovietskej totality, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1970). 12. februára 1974 ho zatkli a vypovedali zo ZSSR. Do Ruska sa vrátil v r. 1994. Diela: Jeden deň Ivana Denisoviča, Onkologické oddelenie, Prvý kruh pekla, Súostrovie GULAG a i.
1958 -- v Prahe zomrela slovenská prozaička Hana Gregorová, pôv. Anna Božena Lilgová, manželka spisovateľa J. G. Tajovského. Pracovala v ženskom hnutí a vo svojom diele obhajovala emancipačné snahy slovenských žien: próza Ženy, román Vlny duše. Ďalšie dielo: zbierky poviedok Môj svet, Pokorní ľudia, Zo srdca, pre deti: Svet je tak krásny. O pohnutých životných osudoch slovenských žien napísala knihu Slovenka pri krbe a knihe. Narodila sa 30. januára 1885 v Martine.