Od tohto roka si môže na penziu sporiť každý sám na vlastnom dôchodkovom účte. Túto možnosť využilo za prvý rok vyše milióna ľudí, teda zhruba polovica všetkých pracujúcich ľudí na Slovensku. Na svojich účtoch majú od marca, keď začali do nového systému prúdiť prvé peniaze, takmer osem miliárd korún.
Prihlásenie sa do druhého piliera je dobrovoľné, cesta späť však už neexistuje. Kto sa rozhodol alebo rozhodne sporiť si na penziu v druhom pilieri, bude tak musieť robiť do konca produktívneho života. Možnosť vstúpiť do druhého piliera sa skončí 30. júna 2006, odvtedy sa stane systém povinný pre súčasných stredoškolákov a žiakov.
Svoje dôchodkové účty plnia sporitelia napriek tomu, že neminú ani korunu navyše. Na základe ich zmluvy s niektorou z ôsmich dôchodkových správcovských spoločností totiž Sociálna poisťovňa len presmerovala časť ich povinných odvodov na ich vlastné účty. Úspory následne dôchodkové firmy investujú a zisky pripisujú na účty sporiteľov spolu s ich ďalšími odvodmi.
Každá z ôsmich dôchodkových správcovských spoločností spravuje po tri druhy fondov - rastové, konzervatívne a zmiešané. Líšia sa možnosťami investovania. Kým peniaze v rastových fondoch môžu správcovské firmy investovať do výnosnejších, a teda aj rizikovejších obchodov, rastové fondy sa sústreďujú len na bezpečné a málo lukratívne investície.
Okrem možnosti zhodnocovania ponúka kapitalizačný pilier aj inštitút dedenia dôchodkových úspor. Na rozdiel od pôvodného priebežného systému tak v prípade smrti sporiteľa dostanú jeho úspory dedičia určení v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení. Úspory sa dedia v plnom rozsahu, teda aj s výnosmi z investícií dôchodkového fondu.
Spustením druhého, kapitalizačného piliera sa na Slovensku vlastne zrušil zákonom stanovený vek odchodu do dôchodku. Do penzie totiž bude môcť odísť každý, kto si na osobnom dôchodkovom účte nasporí aspoň toľko, aby mu to stačilo na zakúpenie "minimálneho dôchodku z druhého piliera". Takýto dôchodok je stanovený ako 0,6-násobok životného minima.
Dôchodok z druhého piliera, takzvanú doživotnú anuitu, si budú môcť nastávajúci penzisti kúpiť v niektorej zo životných poisťovní.
Kto ponúka dôchodkové sporenie?
1. Credit Suisse
2. Allianz
3. VÚB Generali
4. ING DSS
5. ČSOB DSS
6. Aegon
7. Prvá dôch. sporiteľňa
8. Sympatia-Pohoda
Spoločnosti sú zoradené podľa objemu spravovaných aktív