Je povinný, spravuje ho verejná inštitúcia - Sociálna poisťovňa. Priebežný je preto, lebo financovanie dôchodkov z neho je priebežné, teda to, čo dnes ekonomicky aktívni občania do poisťovne odvedú, poisťovňa obratom vyplatí penzistom. Pre starnutie populácie, ale aj pre neustále sa zvyšujúci vek dožitia, je neudržateľný. Krajiny preto pristupujú k dôchodkovej reforme, ktorá stojí na troch pilieroch, zotrvávať len pri prvom pilieri totiž znamená posúvať stále vek odchodu do dôchodku a znižovať vyplácané dôchodkové dávky.
Kapitalizačný, druhý pilier
Zatiaľ je povinný pre všetkých, čo dnes nemajú viac ako 16 rokov. Všetci ostatní sa môžu rozhodnúť do konca júna 2006, či časť svojich súčasných odvodov, ktoré platia teraz v rámci prvého piliera Sociálnej poisťovni, odklonia do druhého piliera.
Túto časť odvodov potom Sociálna poisťovňa musí presúvať do dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktorú si poistenec vybral. Tieto odvodené úspory potom súkromné správcovské spoločnosti zhodnocujú kúpou a predajom cenných papierov.
Poistenec po odchode do dôchodku dostáva časť penzie z prvého piliera, teda zo Sociálnej poisťovne. Za druhú časť si kúpi dôchodok v životnej poisťovni, pričom časť nasporenej sumy si môže nechať vyplatiť aj jednorazovo.
Dobrovoľný, tretí pilier
Rozhodnutie sporiť si na penziu aj v treťom pilieri, teda v súkromných doplnkových dôchodkových spoločnostiach, je úplne dobrovoľné. Dáva šancu zvýšiť si penziu, ale je výhodné aj v čase sporenia, pretože na časť príspevkov do tretieho piliera platia daňové úľavy. Od základu dane si možno odpočítať ročne najviac 12-tisíc korún. Treba však splniť ďalšiu podmienku - sporiť si v treťom pilieri aspoň 10 rokov a výplata plnenia musí nastať až po dovŕšení 55. roku.
Pozor: Tieto daňové úľavy sa nevzťahujú na živnostníkov, ktorí si nevedú účtovníctvo, ale svoj základ dane určujú tým, že si odpočítajú paušálne výdavky. Okrem týchto paušálnych výdavkov zákon totiž ešte umožňuje znížiť základ dane aj odpočítaním si povinného poistenia, za také však daňové úrady považujú len povinné sociálne či zdravotné poisťovne. Ministerstvo financií má iný názor, daňové úrady však v ich postupe podporuje aj daňové riaditeľstvo.
Na čo, okrem dobrovoľného dôchodkového sporenia, sa ešte vzťahujú daňové úľavy?
Najmä životné poisťovne pri schvaľovaní dôchodkovej reformy vylobovali rovnaké daňové výhody aj pre svoje poistenia a iné sporiace produkty.
Daňovú úľavu si teda teraz možno uplatniť aj pri životnom poistení, účelovom sporení v banke alebo investovaním do fondov prostredníctvom investičných spoločností. Rovnako však musia byť splnené podmienky: sporenie aspoň 10 rokov a výplata plnenia po 55. roku.