FOTO |
Dôchodkové poistenie
* je súčasťou sociálneho poistenia, odvádzaného Sociálnej poisťovni (okrem dôchodkového sem patria aj nemocenské, garančné, úrazové, poistenie v nezamestnanosti), delí sa na starobné a invalidné:
* starobné má poistencom zabezpečiť príjem v starobe, ale aj v prípade úmrtia,
* invalidné má poistencom zabezpečiť príjem, ak v dôsledku dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu poklesne jeho schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť,
* dôchodkové poistenie platí každý zamestnanec, zamestnávateľ a SZČO minimálne z minimálnej mzdy, najviac z trojnásobku priemernej mzdy,
* za vojakov, civilkárov, rodičov na materskej a rodičovskej dovolenke platí odvody do dôchodkového a invalidného poistenia štát, za invalidných dôchodcov Sociálna poisťovňa, tieto obdobia sa teda rátajú ako odpracované pri výpočte dôchodku.
Pozor: za nezamestnaných neplatí v novom sociálnom systéme dôchodkové poistenie nikto.
Dávky zo starobného poistenia
* starobný dôchodok,
* predčasný starobný dôchodok,
* vdovský a vdovecký dôchodok.
Dávky z invalidného poistenia
* invalidný dôchodok,
* vdovský a vdovecký dôchodok,
* sirotský dôchodok.
Starobný dôchodok
Nárok naň vzniká tomu, kto bol poistený aspoň desať rokov a dosiahol dôchodkový vek. Výška starobného dôchodku sa vypočíta v závislosti od výšky príjmu, z ktorého poistenec odvádzal poistné a dĺžky poistenia. Ministerstvo práce tvrdí, že dnešný dôchodkový systém garantuje aspoň 40-percentný príjem tým, ktorí sú poistení len v prvom pilieri dôchodkového systému, teda platia odvody len do Sociálnej poisťovne. Až 60-percentnú náhradu príjmu ministerstvo sľubuje tým, ktorí platia starobné poistenie do prvého aj druhého piliera, teda nielen do Sociálnej poisťovne, ale aj do dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Tým, čo sa zapoja aj do tretieho piliera, by to malo priniesť
80-percentnú náhradu ich príjmu.
Predčasný starobný dôchodok
Nárok naň má každý, kto platil poistenie aspoň desať rokov, pričom však vypočítaný dôchodok nesmie byť nižší ako 1,2-násobok životného minima. Treba si však uvedomiť, že za každý mesiac až do dosiahnutia dôchodkového veku sa vypočítaný predčasný dôchodok o 0,5 percenta zníži.
Invalidný dôchodok
Nárok naň majú ľudia s dlhodobým poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, výška závisí od doby poistenia, výšky poistných odvodov, ale aj od stupňa poklesu schopnosti zarábať. Nárok naň má ten, kto bol poistený aspoň minimálny počet rokov, ten je rozdielny v závislosti od veku poistenca.
Vdovský a vdovecký dôchodok
Vdova či vdovec majú naň nárok po manželovi (manželke), ktorý bol ku dňu smrti poberateľom starobného, predčasného starobného či invalidného dôchodku, alebo splnil podmienky na ich poskytovanie, alebo zomrel pri pracovnom úraze, či chorobe z povolania. Vypláca sa najviac rok, dlhšie len ak je poberateľ v dôchodkovom veku, invalidný alebo sa stará o nezaopatrené dieťa. Vypláca sa vo výške 60 percent dôchodku, na ktorý by mal nárok zosnulý.
Sirotský dôchodok
Poberá ho nezaopatrené dieťa po rodičovi či osvojiteľovi, ktorý bol ku dňu smrti poberateľom starobného, predčasného starobného či invalidného dôchodku, alebo splnil podmienky na ich poskytovanie, alebo zomrel pri pracovnom úraze, či chorobe z povolania, dosahuje výšku 30 percent dôchodku zosnulého.
Ako sa vyvíjali dôchodky?Priemerné dôchodky ku koncu roka 2003
(pred spustením reformy)
Starobný 6503
Invalidný 5999
Vdovský 4327
Vdovecký 2356
Sirotský 1921
Priemerné dôchodky ku koncu roka 2004
Starobný 7046
Predčasný starobný 7370
Invalidný 5668
Vdovský 4625
Vdovecký 2758
Sirotský 2071
Priemerná výška dôchodkov v auguste 2005
Starobný 7664
Predčasný starobný 8047
Invalidný 5823
Vdovský 4924
Vdovecký 3167
Sirotský 2251
(Zdroj: Sociálna poisťovňa)
FOTO |
FOTO |
FOTO |
FOTO |
FOTO |