Odchodné by mali dostávať už aj ľudia, ktorí odchádzajú do predčasného starobného dôchodku. Poslanci sa zmenu Zákonníka práce chystajú urobiť prostredníctvom zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Odchodné sa poskytuje vo výške priemerného mesačného zárobku.
Zákonník práce dnes hovorí, že odchodné má dostať každý, kto prvýkrát po nadobudnutí nároku na starobný či invalidný dôchodok, alebo dôchodok za výsluhu rokov končí pracovný pomer. Predpis začal platiť predtým, ako sa spustila dôchodková reforma, preto ešte nepozná pojem predčasný dôchodok. Poslanci sociálneho výboru sa dohodli s ministerstvom práce, že pri rokovaní o návrhu zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci predložia pozmeňovací návrh, ktorým sa do Zákonníka práce ako podmienka na vyplatenie odchodného doplní aj predčasný starobný dôchodok. Úprava by mala platiť od februára 2006.
Dnes niektorí zamestnávatelia odmietajú zamestnancovi, ktorý odchádza do predčasného dôchodku, odchodné vyplatiť. Týka sa to najmä súkromných zamestnancov. Štátni a verejní zamestnanci odchodné pri odchode do predčasného dôchodku dostávajú bežne. Odchodné má dostať zamestnanec, ktorý získal nárok na dôchodok, bez ohľadu na to, či zo zamestnania odchádza dobrovoľne po dohode, alebo dáva, či dostáva výpoveď.
"Podľa nášho názoru je zamestnávateľ povinný poskytnúť odchodné aj pri prvom skončení zamestnania po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok," povedal hovorca ministerstva práce Martin Danko. Predčasný dôchodok sa totiž podľa zákona pokladá automaticky za starobný od chvíle, keď jeho poberateľ dosiahne dôchodkový vek, bez toho, aby sa preto nejako upravoval.
Všetci zamestnávatelia s takýmto zdôvodnením nesúhlasia, mnohí dôchodcovia sa preto obracajú na súdy. "Ministerstvo registruje, že počet súdnych sporov narastá," hovorí Danko.
Predčasné starobné dôchodky sú od spustenia dôchodkovej reformy veľmi populárne, výhodné sú najmä pre ľudí, ktorí prídu krátko pred dosiahnutím dôchodkového veku o prácu. Každému, kto žiada o predčasný dôchodok, sa totiž jeho výška znižuje o pol percenta za každý mesiac, ktorý mu chýba do dôchodkového veku, no ľudí, ktorí prídu o prácu, sa to netýka. Ak namiesto o podporu v nezamestnanosti požiadajú o predčasný dôchodok, obdobie, za ktoré sa dôchodok kráti, sa skráti o pol roka. Ak si žiadateľ platil poistenie v nezamestnanosti pred stratou práce nepretržite sedem rokov, predčasný dôchodok sa nekráti za obdobie 12 mesiacov.
Podmienkou na priznanie predčasného starobného dôchodku je byť aspoň desať rokov dôchodkovo poistený a dôchodok musí dosiahnuť aspoň 1,2-násobok životného minima, teda dnes 5677 korún. Taký dnes dostáva skoro 13-tisíc dôchodcov, priemerná výška je 8047 korún.