Krátko po vymenovaní do funkcie povedal, že prisahá, že z výberu nových riadiacich pracovníkov nevzíde jediná politická nominácia.
Poslanec Imrich Hamarčák, ktorého v čase krízy z ANO vylúčili a z parlamentu musel odísť, lebo bol náhradník za Pavla Ruska, bude pôsobiť v dozornej rade Východoslovenskej energetiky. Návrh ministerstva už schválil Fond národného majetku, potvrdila to hovorkyňa fondu Tatiana Lesajová. Člen dozornej rady v spoločnosti, ako je Východoslovenská energetika (VSE), zarobí mesačne okolo 40- až 50-tisíc korún. Minimálne toľko by mal Hamarčák dostávať už teraz ako primátor Stropkova.
"Zatiaľ o tom neviem, ale uchádzal som sa o túto funkciu na ministerstve hospodárstva," povedal Hamarčák.
S Malchárkom a Ľubomírom Lintnerom sú vraj v kontakte "veľmi sporadicky."
Ďalším členom dozornej rady VSE bude tiež bývalý člen ANO Jozef Krulčík. SME povedal, že sa nezúčastnil na výberovom konaní, ale "mal som telefonát z ministerstva, kde mi bolo povedané, aby som zaslal identifikačné údaje." Telefonát ho neprekvapil, lebo v zákulisí sa hovorilo, že sa budú vymieňať dozorné rady a on by si to rád skúsil. "Aspoň by som vedel, o čom to je, každá skúsenosť je v živote dobrá." V ANO sa v čase krízy Malchárka zastal "z hľadiska ľudského, etického a morálneho". Je živnostník "a predpokladám, že z toho dôvodu ma Jirko mohol vymenovať".
Miesto v predstavenstve VSE dostane aj ďalší bývalý člen ANO Stanislav Zicho. V orgánoch SPP by mal pôsobiť Jaroslav Suchý, bývalý manažér krajskej kancelárie ANO v Prešove, ktorá v čase krízy podporovala ako jediná Ruska. Ten najprv sľúbil, že sa k danej téme vyjadrí, potom už však na odkazy nereagoval a nezdvíhal telefón. Nominácie do SPP zatiaľ FNM podľa Lesajovej neschválil.
Aliancia Fair-play takéto nominácie kritizuje. Denník SME zaslal otázky Malchárkovmu hovorcovi Róbertovi Beňovi pred dvoma dňami, zatiaľ vraj nemal čas odpovedať.
Šéf poslaneckého klubu, do ktorého patril aj Malchárek, Ľubomír Lintner nechcel nominácie komentovať, za personálne veci v rezorte zodpovedá podľa neho minister.
Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play povedala, že "členstvo v dozorných radách by v žiadnom prípade nemalo slúžiť ako odmena straníckym kolegom." Za kľúčové sa jej nezdá to, či bolo výberové konanie, ale jeho priebeh. "Minister verejnosti sľúbil, že nebude nominovať kandidátov na základe straníckej príslušnosti."
Ako externá poradkyňa sa na ministerstvo vrátila manželka poslanca z Lintnerovho klubu Jana Drgoncová. Kedysi bola riaditeľkou odboru, ešte za Ruska odišla. Ďalšími poradcami sú Ľuboš Ševčík, Daniel Mihok, Peter Vlasatý, Erika Csiziová, Juraj Krišťák a Jozef Jurica.
Krišťák ako advokát v roku 2004 žiadal listom viaceré nemocnice o detailné informácie o ich ekonomickej situácii. Niektoré to vnímali ako prípravu privatizácie.
Krišťák povedal, že informácie žiadal pre klienta a jeho meno nemôže zverejniť. Odmietol, že by to bolo pre spoločnosť Penta, ktorá sa o privatizáciu v zdravotníctve zaujíma. O to, aby bol poradcom, ho požiadal sám Malchárek. Nechcel povedať, ako dlho sa poznajú, ponuku prijal, "keďže sa domnievam, že to môže byť dobrá profesijná skúsenosť."
Krišťák by mal pôsobiť aj v niektorých z orgánov spoločností, kde má štát zastúpenie. On povedal, že sa zúčastnil na takom konkurze.
Malchárek na riadiace posty vypísal konkurz. Členmi výberovej komisie boli aj jeho poradcovia, napríklad Mihok alebo Jurica. Bezplatne jej radil Martin Krekáč zo súkromnej firmy Amrop Jenewein Group. Aj jeho minister navrhol do dozornej rady jednej zo spoločností.
Krekáč povedal, že komisia, ktorej bol členom, nevyberala ľudí do dozorných rád, ale odporučila ministrovi skupinu kandidátov s manažérskymi schopnosťami a z nich si mal vybrať. Aj keby komisia priamo rozhodovala o členoch dozorných rád, nie je to vraj neetické, lebo dozorné rady nerozhodujú, ale vyjadrujú svoj názor.
Krekáč radil komisii bezplatne, lebo nechcel získať objednávku mimo verejného obstarávania, ktoré sa nestíhalo. Členstvom v dozornej rade chcel začať "profesionálne túto oblasť v mene štátu rozvíjať".
Wienk povedala, že ak členovia komisií vyberali kandidátov spomedzi seba, nezdá sa jej to fér. "Považovala by som to za konflikt záujmov a nemožnosť objektívne jednotlivé nominácie posúdiť."
V spoločnostiach s účasťou štátu majú väčšinou dozorné rady a predstavenstvá rozdelené všetky politické strany.