Hlasovanie o rozpočte presunuli poslanci na utorok. Na snímke Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš počas hodiny otázok v parlamente. FOTO - SITA |
ch pre slovenských poľnohospodárov a peniazoch v kapitole školstva.
Na prijatie štátneho rozpočtu treba nadpolovičnú väčšinu prítomných poslancov. Ak by v utorok v sále sedelo všetkých 150, bolo by treba 76 hlasov, ktoré koalícia nemá. KSS, Smer aj Slobodné fórum už avizovali, že návrh nepodporia, na odmietavom postoji sa pravdepodobne zhodne aj klub ĽS-HZDS. Bude teda závisieť od hlasov nezávislých poslancov. Niektorí z nich pripustili, že o podpore už s predkladateľmi návrhu rokovali, vylúčili však, že by za svoj hlas žiadali konkrétne výhody. "Je to jeden z najlepších rozpočtov v posledných rokoch, kvôli deficitu pod tromi percentami HDP," povedal nezávislý Gustáv Krajči.
Diskutujúci poslanci predložili spolu asi 80 pozmeňovacích návrhov. Bude sa o nich hlasovať predtým, ako plénum rozhodne o rozpočte ako celku. Poslanec ĽS-HZDS Tibor Cabaj navrhol zvýšiť rozpočet ministerstva pôdohospodárstva o pol druha miliardy. Znamenalo by to, že poľnohospodári by dostali dotácie vo výške 65 percent ich kolegov v starých krajinách únie. Pôvodný návrh počíta s 54 percentami. Opozícia si od toho sľubuje zvýšenie konkurencieschopnosti našich farmárov. Vláda je proti. "Vytvárame tým náročné ekonomické prostredie, ktoré, naopak, zvýši konkurencieschopnosť slovenských poľnohospodárov," povedal minister financií Ivan Mikloš. Podľa neho sa platby v budúcom roku aj tak medziročne zvýšia o 7,6 percenta. V susedných krajinách je podpora pre poľnohospodárov o niečo vyššia.
Niektorí poslanci napokon pozmeňovacie návrhy ani po dlhom monológu nepredložili. "Moje návrhy neprešli v posledných troch rokoch, neverím, že by prešli tentoraz," povedal Ľubomír Vážny zo Smeru s tým, že koalícia si pravdepodobne už zabezpečila dostatok hlasov.
Návrh tohtoročného štátneho rozpočtu, ktorý poslanci schválili pred rokom, počítal s 257 miliardami na strane príjmov a takmer 319 miliardami na strane výdavkov. Schodok sa určil na 61,5 miliardy korún. Budúci rok sa počíta s výdavkami vyššími asi o dve miliardy, zároveň by však mali o 11 miliárd vzrásť príjmy. (mk, sita)