Postup ministerstva dopravy, ktorým odmietol zverejniť znenie privatizačných zmlúv, bol podľa Najvyššieho súdu nezákonný. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavol Prokopovič postupoval nezákonne, keď odmietol zverejniť informácie obsiahnuté v zmluve s nemeckou korporáciou Deutsche Telekom o privatizácii Slovenských telekomunikácií. Tvrdí to Najvyšší súd v rozsudku, ktorý minulý týždeň doručili účastníkom sporu - minister a združenie Občan a demokracia.
Najvyšší súd rozhodol, že minister "nemal právny podklad na absolútne odmietnutie sprístupnenia informácií vyplývajúcich zo zmlúv s odkazom na dôverný charakter zmluvy ako celku". Prokopovič podľa súdu "nezdôvodnil, akými právnymi úvahami sa riadil pri posudzovaní predmetu žiadosti (o poskytnutie informácií) vo vzťahu ku každej jednotlivej časti zmluvy".
Privatizačná zmluva nie je medzinárodná
Peter Wilfling zo združenia Občan a demokracia, ktoré o sprístupnenie informácií obsiahnutých v privatizačnej zmluve márne žiadalo, označil rozsudok Najvyššieho súdu za kľúčový prípad v oblasti práva na informácie, pretože "vyhlásenie zmluvy medzi štátom a súkromnou firmou za štátne tajomstvo je veľmi nebezpečný precedens".
Minister Prokopovič rozsudok Najvyššieho súdu prevzal začiatkom mesiaca a má desať dní na to, aby žiadosť o sprístupnenie informácií obsiahnutých v privatizačnej zmluve s Deutsche Telekomom znova posúdil. "Nekomentujeme rozhodnutie Najvyššieho súdu. Rozsudok minister bude rešpektovať," vyhlásil Prokopovičov poradca Tomáš Šarluška. Neznamená to však, že minister obsah privatizačnej zmluvy zverejní. Má len znova prehodnotiť žiadosť o jej zverejnenie.
Deutsche Telekom sprivatizoval 51 percent akcií Slovenských telekomunikácií v roku 2000. Ministerstvo dopravy o rok neskôr privatizačnú zmluvu vyhlásilo za štátne tajomstvo stupňa "prísne tajné", neskôr "dôverné". Dodnes ju odmieta zverejniť a tvrdí, že ide o medzinárodnú zmluvu, ktorú možno vyhlásiť za štátne tajomstvo. Združenie Občan a demokracia však namieta, že zmluva štátu a súkromnej firmy nemôže mať štatút medzinárodnej zmluvy.
Ani k zmluvám s Kia a PSA nie je prístup
Zmluva s Deutsche Telekomom nie je jedinou, ktorej obsah štátny aparát tají. Verejnosť nemá ani informácie obsiahnuté v investičných zmluvách s firmami PSA Peugeot Citroen, KIA Motors a Hyundai Mobis. Na internetovej stránke ministerstva hospodárstva je zverejnená len jediná investičná zmluva, a to s firmou Getrag Ford Transmissions, ktorá stavia závod pri Košiciach.
Ministerstvo hospodárstva ešte v prvom polroku prehralo niekoľko súdnych sporov týkajúcich sa jeho postupu pri posudzovaní žiadostí združenia Priatelia Zeme - CEPA o sprístupnenie informácií, zahrnutých v zmluvách s investormi. Najvyšší súd rozhodol, že informácie vo vládnej zmluve s investorom nemôžu byť obchodným tajomstvom investora ako celok.
Ministerstvo hospodárstva spolu s investormi má teraz v dokumentoch vyčierniť tie časti, ktoré investori považujú za svoje obchodné tajomstvo a ktorých zverejnením by sa k citlivým informáciám dostali ich konkurenti. Zvyšné časti investičných zmlúv budú zverejnené.
Súdne rozhodnutie veci neurýchlilo
"Tlačím na to, aby to bolo čo najskôr. Som v kontakte s ľuďmi z legislatívneho odboru ministerstva a snažím sa o to, aby citlivé miesta v zmluvách vyčiernili čo najskôr. Problém je ten, že zmluvy sú označené za obchodné tajomstvo celé a budeme sa musieť mimosúdne dohodnúť s investormi," tvrdí Robo Beňo, ktorý na ministerstve hospodárstva ako jeho hovorca pôsobí zhruba mesiac. Rezort však prehral súd v apríli tohto roka.
Pritom zmluvy štátu s investormi PSA Peugeot Citroen, KIA Motor a Hyundai Mobis už ministerstvo hospodárstva na svojej stránke zverejnilo - najprv v plnom a neskôr v redukovanom znení. Vždy však len na niekoľko hodín, respektíve dní. Denník SME má tieto zmluvy k dispozícii a pred niekoľkými mesiacmi ich zverejnil vo svojom internetovom vydaní. (tv)