ov.
Dve tretiny opýtaných sa domnievajú, že v posledných troch rokoch vzrástla v Nemecku korupcia. Viac ako polovica je presvedčená, že sa bude zvyšovať aj v budúcnosti. Denník Financial Times Deutschland prináša náhľad šéfa nemeckej pobočky Transparency International Hansjörga Elshorsta, podľa ktorého "vzrast pociťovanej korupcie súvisí tiež so zlou ekonomickou situáciou". Najkorupčnejší sú podľa nemeckých respondentov predstavitelia politických strán. Najväčšiu dôveru požívajú naproti tomu policajti.
Odborníci na korupciu pritom zdôrazňujú, že z celospoločenského hľadiska má najväčší vplyv korupcia v podnikateľskom sektore. Podľa internetovského portálu www.tagesschau.de navrhuje Transparency zaviesť v Nemecku ústredný register pre skorumpované firmy. Elshorst je presvedčený, že takýto krok by mal "odstrašujúci účinok, ktorý by znížil korupciu". Ako ďalší krok navrhuje, aby prostredníctvom takéhto registra sa vylúčili skorumpované firmy z udeľovania verejných zákaziek.
Denník Berliner Morgenpost okrem toho prináša požiadavku Elshorsta, aby sa zaviedla päťročná časová lehota, v rámci ktorej by politici mali zakázané zamestnať sa vo firmách, ktoré spadali do ich rezortu. Dôvodom pre takéto opatrenia je prípadný konflikt záujmov dnešného politika a nadchádzajúceho manažéra súkromnej firmy. Ako negatívny príklad uviedol bývalého spolkového ministra hospodárstva Wernera Müllera, ktorý je predsedom predstavenstva energetického koncernu RAG, ako aj bavorského ministra hospodárstva Otta Wiesheua, ktorý sa začiatkom budúceho roka stane členom predstavenstva štátnej železničnej a logistickej spoločnosti Deutsche Bahn.
Pozitívnou je podľa Transparency International skutočnosť, že v Nemecku sa zvýšila citlivosť verejnosti voči korupcii. Médiá totiž informovali častejšie o korupcii ako v minulosti, a to napriek skutočnosti, že v poslednom období sa v Nemecku nevynorili nijaké obrovské korupčné škandály.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov