Hlavná žalobkyňa ICTY Ponteová často tvrdo kritizovala Záhreb, že dostatočne nespolupracuje pri pátraní. Chorvátska vláda tvrdila, že o mieste Gotovinovho pobytu nič nevie.
Chorvátsko by chcelo do únie vstúpiť v roku 2008. Teraz sa zdá, že to bude preň ľahšie. Zatknutie Gotovinu "odstráni významnú prekážku na ceste Chorvátska do Európskej únie", vyhlásilo britské predsedníctvo únie.
Chorvátsky premiér Ivo Sander označil zadržanie generála za znak medzinárodnej spoľahlivosti krajiny. "Dúfam, že všetci, ktorí neverili nášmu tvrdeniu, že Gotovina nie je v Chorvátsku, dnes ( včera, pozn. red. ) dostali jasný dôkaz," uviedol Sander.
Komisár pre rozšírenie Olli Rehn včera veľmi privítal zatknutie Gotovinu. "Pre uzmierenie v celej oblasti západného Balkánu je nutné, aby tribunál mohol dokončiť svoju prácu," povedal Rehn.
Apeloval na ostatné krajiny, konkrétne Srbsko, Čiernu Horu a Bosnu a Hercegovinu, aby zvýšili svoje úsilie vyrovnať sa s vojnovou minulosťou.
Gotovina bol po bývalom veliteľovi bosnianskosrbskej armády Ratkovi Mladičovi a bývalom predákovi bosnianskych Srbov Radovanovi Karadžičovi tretím najhľadanejším mužom na zozname ICTY.
JOHANNA GROHOVÁ, Brusel