Pri hasení požiaru hrozilo, že vybuchne sklad živíc. Detonácia by tak ohrozila životy ľudí. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
ILAVA - Najväčší požiar v Trenčianskom kraji za posledných najmenej päť rokov museli včera hasiť požiarnici z Dubnice nad Váhom a Trenčína. Zatiaľ z nezistených príčin začala včera nadránom horieť výrobná hala spoločnosti Indupol International Ilava, v ktorej sa nachádzali nebezpečné horľavé a toxické látky. Pri požiari nebol nikto zranený, výška škody však dosiahla zhruba 130 miliónov korún. Pri všetkých ostatných požiaroch v kraji spôsobil oheň od začiatku roka škodu len za necelých 57 miliónov. Požiarnici napriek tomu hovoria o veľkom šťastí, ak by sa totiž smer vetra počas požiaru zmenil, pre škodlivé látky v ovzduší by museli evakuovať až do tisíc obyvateľov Ilavy.
Firma v Ilave vyrábala obytné automobilové prívesy a spojlery pre nákladné autá zo sklolaminátu. Vo výrobnej hale sa preto na ploche asi 4-tisíc m2 nachádzalo množstvo plastov, živíc a iných, v prípade požiaru nebezpečných látok, ktoré podľa hasičov utvorili v skorých ranných hodinách nad miestom mrak toxického dymu. Ten sa však podľa operačného dôstojníka Miroslava Janušku z Krajského riaditeľstva hasičského zboru neskôr rozptýlil a nebezpečenstvo pre obyvateľov sa nepotvrdilo.
Hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek hovorí, že inšpekcia na mieste vykonala iba merania znečistenia vôd, ktoré však mimoriadne zhoršenie nepreukázali. "My na meranie znečistenia ovzdušia v prípade požiaru nemáme kompetencie ani vybavenie," povedal. Podľa prednostu Krajského úradu životného prostredia v Trenčíne Ferdinanda Galku merania nevykonávali ani oni, "keďže odborne spôsobilá organizácia" je v tomto prípade práve Slovenská inšpekcia životného prostredia. Stanovisko ministerstva životného prostredia, kto má v prípadoch nebezpečenstva merania ovzdušia vykonávať, sa nám včera zistiť nepodarilo.
Včerajší zásah bol podľa Janušku jedným z najnebezpečnejších, aké trenčianski hasiči v posledných rokoch mali. Hasiči sa najskôr do haly nemohli dostať, pretože v nej došlo k explózii a vchod do budovy bol zavalený. "Museli sme otvárať bočné steny budovy, požiar bol vnútri a bolo tam veľké sálavé teplo, takže sa mohol každú chvíľu na vysoko horľavé látky zrútiť strop," opisuje zásah jeho veliteľ Roman Vršanský. Pri hasení požiaru hrozilo, že vybuchne sklad živíc a detonácia by tak ohrozila životy ľudí. Hasičom sa však napokon podarilo oheň zneškodniť skôr, ako k výbuchu došlo. Množstvo lokálnych požiarov však hasili ešte dopoludnia.
Podľa zisťovateľa príčin vzniku požiarov krajského hasičského riaditeľa Miloslava Tužinského predbežné vyšetrovanie zatiaľ nedokázalo cudzie zavinenie. "Expertízny ústav prešetruje dve základné verzie, požiar pravdepodobne vznikol príčinou elektrického skratu alebo samovznietením," povedal.
MICHAL PIŠKO