Stenčené sklá zmenšujú skreslenie, majú širšie zorné pole, čím poskytujú komfortnejšie videnie. Ľudia si ich vyberajú pre nižšiu hmotnosť a estetiku. Sú vhodné pre všetky druhy refrakčných chýb. Optici ich odporúčajú do bezrámových okuliarov, ktorých estetika závisí od hrúbky okrajového skla.
Vysokoindexové (stenčené)
Do základného materiálu sa pri výrobe pridáva materiál s opticky vyšším indexom lomu. Výsledná šošovka je síce tenšia, ale zároveň aj ťažšia ako šošovka s rovnakou dioptrickou hodnotou zo základného materiálu. Esteticky však okuliare pôsobia výrazne tenšie. Väčšinou sa robia v asférickom prevedení.
Lentikulárne
Sklá so zníženou hmotnosťou, používajú sa najmä pri vysokých dioptriách - od 10 dioptrií.
Bifokálne a multifokálne
Sklá sú všeobecne vhodné pre ľudí po štyridsiatke, keď šošovka stráca schopnosť akomodácie, nevie zaostriť blízke predmety. Umožňujú zaostrenie na blízko, na stredné aj dlhšie vzdialenosti.
Fototropné
Prispôsobujú sa slnečnému žiareniu. Vonku, pôsobením slnečného žiarenia stmavnú, vnútri zostávajú biele. Odporúčajú sa pri pooperačných stavoch, chronických zápaloch, aj ako ochranné okuliare pre človeka, ktorý často strieda interiér a exteriér.
ÚV filtre
Slnečné okuliare. Mali byť mať kvalitný filter a mali by prepúšťať čo najviac z viditeľného svetla. Podľa toho, koľko žiarenia pohltia, delia sa do štyroch kategórií, od bledých skiel na zamračené dni až po tmavé sklá vhodné na silné svetlo. Mladí ľudia používajú etrémne tmavé sklá, čo nie je vždy ideálne. Problémy s videním cez slnečné okuliare môžu mať starší ľudia, ktorí trpia na zelený zákal a ľudia, ktorí nosia lacné "tržnicové" okuliare, kde dochádza k skresleniu obrazu. Slnečné okuliare sa zvlášť odporúčajú pri zápale očných spojiviek a svetloplachosti.
Kategórie UV filtrov
Kategória 0 - bezfarebný alebo veľmi svetlý filter, prepúšťa 80 až 100 % viditeľného žiarenia,
Kategória 1 - svetlý filter, prepúšťa 43 až 80 % žiarenia,
Kategória 2 - stredne tmavý filter, prepúšťa 18 až 43 % žiarenia,
Kategória 3 - tmavý filter, prepúšťa 8 až 18 % žiarenia,
Kategória 4 - veľmi tmavý filter, prepúšťa 3 až 8 % žiarenia,
Sklá v kategóriách 3 a 4 nie sú vhodné pri šoférovaní.
Farebné sklá
Na ochranu proti slnku sa môžu použiť farebné sklá. Medzi základné farby patrí hnedá, šedá, zelená a sivozelená. V ponuke sú navyše farby - oranžová, jantárová alebo hnedočervená. Svetlomodré alebo ružové sklá nemajú funkciu slnečných okuliarov. Ľudia si ich vyberajú pre imidž alebo iba preto, lebo sa hodia k farbe rámu.
Oranžové sklá - zlepšujú videnie a rozlišovanie detailov pri zhoršených svetelných podmienkach, napríklad v hmle. Umožňujú pohodlnejšie videnie pri prechode medzi svetlom a tieňom. Odporúčajú sa športovcom a na voľný čas.
Jantárové sklá - ideálne na golf a loptové hry v prírode. Sklá poskytujú kontrast voči zelenému pozadiu.
Hnedočervená alebo "drive" - neskresľujú signálne farby a sú vhodné pre vodičov.
Hnedé sklá - sú viacúčelové, môžu sa použiť ako univerzálne slnečné okuliare.
Zelené sklá - komfortná a vysoká ochrana pred oslnením.
Absorpčné
Špeciálne sklá sa používajú pri niektorých povolaniach, keď ľudia pracujú pri špeciálnych osvieteniach.
Antireflexné
Povrch skla je potiahnutý špeciálnou antireflexnou vrstvou, ktorá minimalizuje odraz lúčov. Človek vidí jasnejšie, zreteľnejšie rozoznáva detaily, kontrasty, v sklách sa neodzrkadľujú predmety - napríklad monitor pri práci s počítačom alebo vlastné oko.
Hydrofóbne
Na povrchu skla je vrstva, ktorá odpudzuje vodu. Výsledkom je, že pri omočení kvapka vody rýchlejšie skĺzne po skle, sklá sa nerosia pri varení. Pri prechode z chladu do tepla sa sklá rýchlejšie odrosia.