Sklenené sklá v súčasnosti odsúvajú do úzadia modernejšie plastové šošovky. Plastové sklá sú až stokrát odolnejšie, takmer o polovicu ľahšie, môžu sa farbiť do akéhokoľvek farebného odtieňa. Ich nevýhodou je, že sa ľahko poškriabu. Základné plastové sklo je preto raz také drahé ako klasické sklo.
Aby sa odstránili nevýhodné vlastnosti materiálu - krehkosť alebo nízka odolnosť voči poškriabaniu, sklo je špeciálne upravované, prípadne sa na povrch skiel nanášajú rôzne vrstvy.
Plastové okuliarové sklá sú napríklad vybavené špeciálnou tvrdou vrstvou, ktorá predlžuje ich životnosť. Antireflexné vrstvy zase zabraňujú nežiaducim odrazom na skle. Hydrofóbne vrstvy zase odpudzujú vodu a vyznačujú sa nižšou priľnavosťou prachu na povrchu skiel. Optiky by mali byť vybavené katalógmi takto upravených skiel aj s cenou v základnom vybavení.
Ďalšia úprava skla sa zameriava na zníženie hmotnosti alebo zníženie hrúbky skla. Najväčší záujem je dnes o plastové stenčené a extra stenčené sklá, takzvané vysokoindexné sklá. Ich výhodou je nízka hmotnosť a tenkosť aj pri vysokých dioptriách. Takéto sklá možno kombinovať v zásade so všetkými typmi okuliarových rámov.
Úprava skla umožňuje aj ochranu oka pred slnkom. Samozafarbovacie okuliarové sklá (fototropné) pri priamom slnečnom žiarení stmavnú, keď je žiarenie menej intenzívne, tak zblednú.
Pri kúpe skiel by si mal zákazník vypýtať informácie aj o materiále, z ktorého je sklo vyrobené. Optika by mala byť vybavená katalógom, z ktorého je jasné, aký materiál sa použil, ako bol materiál upravovaný, malo by tam byť porovnanie predností a vlastností skiel, informácia o tom, ktoré sklo je stenčené a extra stenčené.
Sklá musia zodpovedať príslušným ISO normám. Zákazník by preto pri kúpe mal dostať originálny obal, na ktorom nájde údaje o výrobku aj výrobcovi.
Výmena skiel zo starých okuliarov
do nového rámu
Sklá sa dajú v optike prebrúsiť vždy do menšieho rámu, ako bol pôvodný.
Ako udržiavať sklá
Okuliare sa môžu umývať vo vode, sklá sa však nikdy nesmú čistiť suché, musia byť vlhké. Na vyčistenie stačí na ne dýchnuť. Sklá sa utierajú jemnou tkaninou, ideálna je mikrovláknová utierka. Na čistenie sa napríklad nesmú používať papierové vreckovky, pretože sa nimi môže poškodiť povrch skla. Okuliare sa nesmú čistiť bielidlom, tekutým práškom, omývať horúcou vodou, nechávať v lete v aute na prístrojovej doske ani v blízkosti sporáku.
V optike dostať čistiace emulzie, v podstate ide o druhy saponátov. Výhoda takýchto výrobkov je, že sú v spreji v malých praktických baleniach.
Materiály dioptrických skiel
Sklo
* Prednosti - vysoká odolnosť voči poškriabaniu, sú tenšie ako plastové šošovky.
8 Nevýhody - ťažké, krehké. Pri prudšom náraze, alebo pri páde na zem sa vo väčšine prípadov rozbijú alebo prasknú.
Plast
* Prednosti - nízka hmotnosť, pružné a pevné, lepšie zabraňujú prenikaniu UV žiarenia, jednoducho sa farbia.
8 Nevýhody - mäkkosť, sú náchylné na poškriabanie.
Polykarbonát
Polykarbonát je špeciálny najmodernejší materiál. Používa sa v letectve a kozmickom programe.
* Prednosti - pevný, ľahký, pružný a vysoko odolný voči nárazu, 100 % chráni proti UV žiareniu.
8 Nevýhody - nízka odolnosť voči poškriabaniu.