Napoleon a Bratislava

Presne načasovaná kniha Juraja Hradského Napoleon a Bratislava (Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT 2005) vychádza v dňoch, keď si Európa dosť pompézne pripomína dvesté výročie bitky pri Slavkove 2. decembra 1805 a uzavretia bratislavského mieru 26. decem

FOTO


bra 1805.

Výtvarník, publicista a amatérsky historik Hradský priblížil vo svojej knihe obraz Bratislavy v predvečer udalostí, ktoré majú onedlho zmeniť mapu Európy a povedú k zániku tzv. Svätej ríše rímskej nemeckého národa. Bratislava sa v prvej fáze ocitla mimo bojov, no v druhej, roku 1809, už na ňu dopadali delostrelecké granáty, a to až 2000 - 3000 denne, s následným zničením hradov Devín a Pajštún.

Hradský sa zameral na obe tieto fázy a vďaka štúdiu archívnych prameňov i príslušnej literatúry priniesol o nich mnohé, aj málo známe podrobnosti. Po páde Viedne, ktorú napoleonská armáda obsadila bez bojov, časť francúzskych vojsk tiahla na Bratislavu, kým iná sa blížila k osudnému i víťaznému Slavkovu. Hradský opisuje situáciu, keď sa tri dni po páde Viedne dostalo 15. novembra 1805 o ôsmej ráno na dunajský most tridsať francúzskych husárov, pričom práve tomu zvláštnemu kyvadlovému mostu, ktorý bol na tie časy raritou, venuje osobitnú pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vtedajší pobyt Francúzov v Bratislave mal pokojný, ba priateľský priebeh, o čom svedčí aj ukážka z inštrukcie pre Správny výbor, na ktorý sa preniesli všetky právomoci stoličného zhromaždenia: výbor bude najprv u veliteľa nepriateľských vojsk protestovať proti ich príchodu, potom "ho pozdraví a uvíta" a "postará sa o ubytovanie a stravu pre nepriateľské vojsko". Viac než ústretové gesto. To sa prejaví takisto pri odchode vojsk po jeden a polmesačnom pobyte, keď sa veliteľ maršal Davout Bratislave poďakoval a ako dar dostal šesť jazdeckých koní.

Hradský sa pri rekonštrukcii vtedajších udalostí usiloval získať najmä údaje, ktoré vedecká historiografia obyčajne neuvádza: tu napríklad, koľko dávok potravín a krmiva denne Francúzi potrebovali, koľko stál mesto ich dočasný pobyt, kde boli vojaci ubytovaní, kde ošetrovali chorých atď. Táto časť knihy sa zákonite končí uverejnením textu mierovej zmluvy podpísanej v Zrkadlovej sieni bratislavskej radnice.

SkryťVypnúť reklamu

O štyri roky neskôr sa situácia celkom obrátila a stretnutie Bratislavy s napoleonskými vojskami sprevádzalo krviprelievanie. Hradský v krátkom historickom exkurze vysvetľuje, čo sa vlastne stalo: že totiž Rakúsko ako člen piatej protinapoleonskej koalície vyhlásilo Francúzsku vojnu, do ktorej bola vtiahnutá aj Bratislava, až sa séria porážok a víťazstiev skončila schönbrunnským mierom v októbri 1809. Hradský síce vymenúva vojenské operácie, no už sa väčšmi sústreďuje na hlavného aktéra, ktorý bol ešte stále víťazom.

Napoleon prišiel do Bratislavy osobne, rozhliadal sa z výšin dnešnej Mudroňovej ulice a kochal sa výhľadom na mesto, nepociťujúc iste ani štipku súcitu s toľkými mŕtvymi. Legenda hovorí, že aj Chatam Sofer dostal od neho pozvanie na rozhovor, no už ako skutočnosť Hradský spomína Napoleonov sobáš s dcérou rakúskeho cisára Františka I. i osudy jeho syna, ktorý zomrel v mladom veku, autor sa prikláňa k verzii o jeho vražde takisto ako k verzii, že jeho otca otrávili arzénom. Tu už Hradského zlákali Napoleonove pestré životné peripetie, ktoré sú hodné priam románovej postavy.

SkryťVypnúť reklamu

Autor sa pri koncipovaní svojej knihy opieral o našu i zahraničnú literatúru. Množstvo ilustrácií, najmä pri postavách vojakov, mi pripadá trochu neúnosné, aj keď sa záujemcom o toto obdobie možno zdá všetkého málo. Mimochodom, Hradský je členom Medzinárodnej napoleonskej spoločnosti, takže pri zrode knihy stála okrem vedomostí aj vášeň zberateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 465
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 115
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 682
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 019
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 196
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 742
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu