Poľnohospodári pred parlamentom. FOTO - TASR |
"Zásadne nesúhlasíme s vládnym návrhom priamych platieb vo výške 54 percent z priemernej úrovne podpory v pôvodných členských krajinách Európskej únie," povedal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec. Podľa neho by takáto úroveň podpory slovenských poľnohospodárov znevýhodňovala oproti ich bezprostredným konkurentom z krajín Visegrádskej štvorky. V Maďarsku a Poľsku sa pritom počíta s priamymi platbami vo výške 65 percent a v Českej republike so 63-percentnou úrovňou priamych platieb.
Ak priame platby ostanú na úrovni 54 %, konzumenti to podľa Oravca na cene potravín nezbadajú, pocítia to však poľnohospodári na nižších príjmoch. "Neskôr však vplyvom konkurenčného boja môžu vzrásť aj ceny výrobkov," povedal.
Prístupové podmienky Slovenska do únie umožňujú zvýšiť priame platby pre poľnohospodárov v budúcom roku maximálne na 65 percent úrovne v EÚ 15. Pôvodný návrh budúcoročného rozpočtu počítal s priamymi platbami vo výške 41,93 percenta prepočítacieho štandardu, ktorý vláda upravila na približne 54 percent.
Na pondelkovej tlačovej besede minister pôdohospodárstva Zsolt Simon povedal, že priestor v rámci kapitoly rezortu pôdohospodárstva na zvýšenie podpory je už vyčerpaný. Zdôraznil pritom, že navrhovaný budúcoročný rozpočet počíta pre farmárov so sumou o 530 miliónov korún vyššou ako tento rok. (sita)