Skúsenosti Stredného odborného učilišťa na Novozámockej ulici v Nitre sú také, že firmy nechcú prispievať na vzdelávanie. "Máme ledva na prevádzku, a nie na budovanie moderných pracovísk," povedal riaditeľ učilišťa Karol Holička.
Dobrú spoluprácu asi s desiatimi investormi, najmä v automobilkách, má Mechanizačná fakulta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Jej vedenie oslovovalo firmy, niektoré sa o vzdelávanie zaujímali ešte predtým, než sa rozhodli usadiť v okolitých priemyselných parkoch. "Štyridsať percent učebného programu prispôsobujeme ich požiadavkám, zvyšok určuje ministerstvo," povedal dekan Vladimír Kročko. Špecializované dielne vybavili z grantov ministerstva školstva.
Fakulta pripravuje odborníkov v oblasti zvárania a manažérov kvality, ktorých potrebujú firmy v strojárskych parkoch. Absolventov zamestnala napríklad vrábeľská spoločnosť Matador automotive. Pre galantský Samsung fakulta zasa vychováva odborníkov na mikroelektroniku. "Mnohé firmy od nás žiadajú zoznamy najlepších študentov a údaje o ich prospechu. Tie im však nemôžeme dať, porušili by sme zákon. Pozývame ich preto na generálku promócií, kde si samy oslovujú študentov. Takto sa absolventi uplatnili v PSA Peugeot Citroen či VW Elektrické systémy," hovorí Kročko.
Kročko tvrdí, že na trh práce sa dá najpružnejšie zareagovať do štyroch rokov. Rok trvala akreditácia a prví absolventi prídu do praxe až po trojročnom bakalárskom štúdiu. "Rýchlejšie to nejde. Akreditáciu je už možné získať za kratší čas, no proces trochu časovo brzdí aj preškoľovanie pedagógov."
Spoluprácu automobilky PSA Peugeot Citroen so školstvom upravuje dohoda o vzdelávaní medzi slovenským a francúzskym ministerstvom školstva, trnavskou a bratislavskou župou. Spoločnosť vzdeláva na dvoch trnavských a dvoch bratislavských školách a na špeciálne technológie vo Francúzsku. "Do vybavenia škôl a školenia lektorov investujeme 3,3 milióna eur," povedala riaditeľka pre ľudské zdroje Barbora Šípošová. Len zaškoľovanie zamestnancov predpokladá 1,8 milióna vyučovacích hodín. Doteraz ich vyškolili 1400. (bej)