Matúška našli v žilinskom hniezde záchrany na konci septembra. Dnes už je u adoptívnych rodičov. FOTO TASR |
BRATISLAVA - Žena, ktorá otehotnela neplánovane a nechce si dieťa nechať, môže už aj na Slovensku porodiť utajene. Túto možnosť, ktorú od februára dáva zákon o rodine, využilo zatiaľ asi šesť žien. Prvé "utajené dieťa" sa narodilo v Nitre. "Spočiatku to bolo ťažké, nemali sme informácie, chýbali formuláre, matka totiž musí o takýto pôrod písomne požiadať," povedala Alena Ďurišová, prednostka novorodeneckej kliniky v Nitre. Formulár a vzor žiadosti je dnes už dostupný aj na internete www.hniezdozachrany.sk.
Hovorca ministerstva zdravotníctva Karol Farkašovský povedal, že záujem o utajené pôrody je najmä na východnom Slovensku, jeden sa však uskutočnil aj v bratislavskej Petržalke. Nemocnice spočiatku riešili problém, kto utajené pôrody zaplatí, dnes ich už poisťovne hradia.
Ženy, ktoré rodili utajene, nemocnice po pôrode neumiestňujú na novorodenecké oddelenia, ale na gynekologické, aby neprichádzali do kontaktu s inými rodičkami a pacienti nevedeli, že rodili. Matka má šesť týždňov na to, aby rozhodnutie zmenila, potom je už nezvratné.
Postup nemocníc pri utajenom pôrode však nie je ešte jednotný, nitrianska aj bratislavská viedla matku aj dieťa ako X. Y. a neevidovala o nich nijaké údaje. Niektoré nemocnice dokumentáciu o matke vedú, ale prístup k nej je obmedzený a hneď po pôrode odchádza zapečatená na ministerstvo zdravotníctva, kde k nej nikto nemá prístup. Zákon o zdravotnej starostlivosti hovorí o žene, ktorá rodí utajene, nemocnica vedie dokumentáciu potrebnú pre určenie zdravotného stavu. Osobné údaje sa vedú oddelene od tejto dokumentácie, spoločne s ňou sa však zapečatené posielajú na ministerstvo zdravotníctva. Zákon neumožňuje ani deťom, ktoré sa dozvedia, že sa narodili pri utajenom pôrode, domáhať na súde informácií o rodičoch.
Pre ženy, ktoré neplánovane otehotneli, zriadilo združenie Šanca pre nechcených nonstop poradňu na telefónom čísle 0905 888 234, šéfka združenia Anna Ghannamová hovorí, že je prekvapená, koľko žien sa trápi s takouto situáciu a nevie si poradiť. "Veľký záujem je práve o informácie o utajených pôrodoch." Na linke pomohli aj žene, ktorá mala záujem rodiť utajene, ale v nemocnici ju odmietli. "Dokonca ju personál dvakrát, pred inými rodičkami, nazval krkavčiou matkou, to sa nemôže stávať," hovorí Ghannamová. Združenie sa spojilo s nemocnicou, personál bol napomenutý a pôrod sa spätne upravil na utajený. (haj)