Smer zavedie progresívne zdaňovanie príjmov fyzických osôb, ktoré pomôže nízkopríjmovým skupinám. Uvádza sa to v manifeste "Návrat k ľudskej dôstojnosti", ktorý minulý týždeň prijal výročný snem Smeru.
Predbežný návrh na zavedenie nižšej, 15-percentnej dane, ktorý vo svojej koncepcii spomína tieňový minister financií Smeru Igor Šulaj, však popiera obe tézy. Oproti dnešku progresivitu znižuje a pomáha najmä bohatým.
Z tohto pohľadu možno za oveľa "ľavicovejší" návrh označiť koncept daňového bonusu ministerstva financií. Rezort chce namiesto odpočítateľnej položky zaviesť daňový bonus, ktorý by znižoval nie zdaniteľnú mzdu, ale samotnú vypočítanú daň. Pre ľudí, ktorí pre nízky príjem dnes platia nulovú daň, by to znamenalo, že ich daň by išla do mínusu, a mali by o to vyšší čistý príjem.
Problém s progresivitou
Daňová progresivita znamená, že lepšie zarábajúci človek platí zo svojho príjmu väčšie percento daní ako chudobnejší. Nesprávne sa však tento pojem spája len s daňovými systémami, ktoré poznajú viacero daňových pásiem. Taký systém bol aj na Slovensku, keď existovalo päť pásiem a najbohatším sa posledná zarobená koruna zdaňovala 38 percentami, zatiaľ čo nízkopríjmovým skupinám len desiatimi percentami.
Aj súčasný systém s jedinou 19-percentnou daňou je však progresívny. Postarala sa o to vysoká nezdaniteľná časť príjmu, vďaka ktorej človek zarábajúci v hrubom menej ako 8,5-tisíca korún, neplatí žiadnu daň. Človek so stotisícovým príjmom zaplatí na dani 16 416 korún, čo je 16,4 percenta jeho hrubej mzdy.
Šulajova koncepcia progresivitu znižuje. "Tento návrh nemá efekt pre najchudobnejších, ktorí tak či tak platia nulovú daň," pripomína analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák. Spomínaný zamestnanec, ktorý v hrubom berie 100-tisíc mesačne, však môže vďaka Šulajovi ušetriť mesačne 800 korún a efektívne zdanenie si znížiť na 15,6 percenta hrubej mzdy.
Smer pre bohatých
Navrhované 15-percentné daňové pásmo pre občanov so zdaniteľnou mzdou do 20-tisíc korún mesačne najviac ušetrí práve tým, ktorí ho môžu využiť naplno. Sú to teda všetci ľudia, ktorým po odpočítaní odvodov a nezdaniteľnej sumy zostane na zdanenie 20-tisíc a viac korún. Z prvých zarobených 20-tisíc totiž zaplatia nižšiu daň, čomu zodpovedá spomínaná 800-korunová úspora. Pätina slovenských pracujúcich, ktorí zarábajú menej ako 9-tisíc korún, nebude mať z návrhu Smeru nič.
"Oveľa adresnejší by bol daňový bonus, ktorý navrhuje ministerstvo financií, pretože ten cielene pomáha len chudobným pracujúcim," poznamenáva Mušák. Pridáva sa aj Peter Papanek, poradca ministra financií Ivana Mikloša: "Náš návrh je jednoznačne adresnejší a výhodnejší pre sociálne slabšie vrstvy obyvateľstva." Ľudia s minimálnou mzdou by na budúci rok mali daň zápornú vo výške 303 korún, zatiaľ čo v dnešnom systéme je ich daň nulová. Problém je, že tento návrh ešte rok počká. Rezort financií sa rozhodol nezaviesť ho už od januára budúceho roka, pretože to považoval za pomerne komplikovaný zásah do daňového systému. V každom prípade však progresivitu zvýši - bohatým sa pomer daní k hrubému príjmu nezmení, u chudobných bude pod nulou.
Opačný postup
"Návrh ministerstva financií jasne vychádza z toho, že najprv si povedali, že chcú pomôcť nízkopríjmovým vrstvám, a potom našli spôsob, ako to dosiahnuť. Zdá sa, že v strane Smer uvažovali opačne - sľúbili zrušenie rovnej dane, a teraz sa snažia napasovať parametre svojho návrhu, aby tým dosiahli niečo pozitívne pre občanov," upozorňuje analytik Tatra banky Róbert Prega.
Zavedenie nižšieho daňového pásma je však pre Smer problém, lebo tento krok vždy pomôže najviac tým, ktorí môžu toto pásmo využiť celé - teda lepšie zarábajúcim.
Zatiaľ nie je známe, či by sa mali so zavedením 15-percentnej dane z príjmu spájať aj nejaké ďalšie opatrenia v daňovej oblasti. Daňový model Smeru sa nám podarilo zrekonštruovať len z náznakov uvedených v analýze Igora Šulaja. Bližšie podrobnosti sme sa však nedozvedeli, pretože Šulaj mal dva dni takmer nepretržite vypnutý telefón, neodpovedal na SMS a nereagoval ani na e-mail. Nevedel nám pomôcť ani jeho asistent, ani ľudia v sídle Smeru.
Ekonómovia sa zhodujú, že Smer si urobil z rovnej dane terč svojej kampane, má však problémy so zdôvodnením prípadného zavedenia ďalších daňových pásiem. "Navyše sa dá povedať, že zneprehľadnenie, resp. skomplikovanie daňového systému by uškodilo imidžu krajiny a mohlo by sa to negatívne odraziť v investíciách a tvorbe pracovných miest," uzavrel Mušák zo sporiteľne.