Minister hospodárstva Jirko Malchárek sa včera vrátil z oficiálnej návštevy Ruska. S ruským kolegom sa dohodol, že časť Transpetrolu môže získať ďalšia ruská firma. FOTO - ARCHÍV ČTK
BRATISLAVA - Slovensko neodkúpi nazad 49 percent akcií Transpetrolu, ktoré predalo pred tromi rokmi ropnému koncernu Jukos, ale bude podporovať predaj podielu niektorej z konkurenčných ruských naftových spoločností. Dohodol sa na tom minister hospodárstva Jirko Malchárek so svojím ruským kolegom Germanom Grefom v Moskve.
"Ide o to, aby sa zladili záujmy slovenskej a ruskej vlády," povedal hovorca ministra Robert Beňo. Podľa jeho slov sa o spätnom odkúpení akcií Transpetrolu slovenskou vládou s Rusmi nikdy nerokovalo a "dobré vzťahy s Ruskou federáciou sú pre nás životne dôležité". Zatiaľ sa podarilo zladiť záujmy slovenského a ruského ministerstva a ruského Jukosu. Naopak, holandská dcéra Jukosu, ktorá je skutočným vlastníkom akcií, chce podiel predať niektorej americkej spoločnosti.
Podľa kuloárov by kandidátom ruskej strany na kúpu podielu Transpetrolu mohla byť ropná spoločnosť Rusnefť. Oficiálne ju vlastní podnikateľ Michail Guceriev, neoficiálne je však pod kontrolou ruskej vlády.
Ruská moc
Energetický analytik Karol Hirman rokovania Malchárka s ruským partnerom nepovažuje za relevantné. "Ruská vláda nemá nárok rozhodovať o zahraničných aktívach Jukosu. Najlepším riešením by bolo, aby Slovensko nazad odkúpilo podiel Jukosu a následne ho predalo formou nového tendra. Najprv však treba uzavrieť dohodu s holandskou Jukos Finance." Kremeľ sa netají tým, že ropa je nástrojom jeho zahraničnej politiky. Zmysel privatizácie by sa stratil, pretože bývalý majetok Slovenska by de facto skončil v rukách štátu mimo EÚ a NATO.
Okrem toho by ťažobné spoločnosti mohli získať nebezpečný monopol. "Producent by nikde na svete nemal mať kontrolu nad prepravcom," hovorí Hirman. Rusko už dávnejšie avizuje, že chce Európe obmedziť dodávky ropy a presadzovať vývoz drahších ropných produktov. Silnejšiu pozíciu Rusom dáva aj rastúci dopyt v Číne. Proti posilňovaniu monopolného postavenia ruských dodávateľov hovorí aj energetická politika nášho ministerstva hospodárstva, ktorá vo svojich zásadách uvádza "diverzifikáciu dodávok energetických surovín".
Oligarchovia tlačia
Slovensko s Ruskom v roku 1994 uzatvorilo zmluvu o presných ročných dodávkach ropy. Táto zmluva sa však dá obísť. Slovnaftu podľa kuloárnych informácií z Ruska dnes chýba 260-tisíc ton ropy, ktoré mal podľa zmluvy dostať. Celkové ročné dodávky predstavujú zhruba 6 miliónov ton ropy. Rusi nám pravdepodobne dodajú do konca roka aj zvyšok. Slovnaft však môže mať problémy s uskladnením tejto ropy. Nie je vylúčené, že meškaním dodávok ruská strana tlačí Slovnaft, aby súhlasil s nákupom ropy prostredníctvom sprostredkovateľov. Podobná prax tu bola už aj v minulosti, keď sa ropa chvíľu dodávala prostredníctvom spoločnosti, sídliacej v daňovom raji na Cypre.
Podobne v Litve
Transpetrol je strategický podnik, ktorý vlastní ropovodnú sieť na našom území a zabezpečuje prísun ropy na Slovensko. Jukos kúpil 49 percent akcií spoločnosti spolu s možnosťou manažérskej kontroly za 74 miliónov dolárov. V tendri vyhral nad Slovnaftom. Dnes chce Jukos svoje zahraničné aktíva odpredať, aby vyrovnal daňový nedoplatok a záväzky voči veriteľom. Akcie Transpetrolu vlastní dcérska firma Jukos Finance sídliaca v Holandsku. Privatizačné dokumenty nedovoľujú, aby spoločnosť predala svoje akcie bez súhlasu slovenskej strany.
Podobný problém majú aj Litovčania so svojou sieťou ropovodov, rafinériou Mazeikiu Nafta a exportným terminálom v Baltskom mori. Jukos tu vlastní necelých 54 percent akcií. Litva vlastní 40,6 percenta Mazeikiu a má právo schvaľovať kupca podielu Jukosu. So zástupcami Jukos Finance už vedie rokovania, známi sú už aj štyria kupci. "Vláda dala najavo želanie, aby sa budúcim vlastníkom podielu nestala niektorá ruská spoločnosť ovládaná štátom," hovorí energetický analytik Karol Hirman. Najpravdepodobnejším budúcim vlastníkom je podľa expertov skupina TNK - British Petroleum, v hre je aj kazašský štátny podnik KazMunaiGas.