FOTO - ARCHÍV TASR |
Dvojstranné rokovania by mali podporiť predovšetkým obchodné vzťahy, tvrdí slovenské ministerstvo zahraničných vecí.
Slovensko sa v rámci turné Wen Ťiao-paa ocitlo v spoločnosti štátov, ktoré s Čínou udržiavajú živšie politické aj obchodné vzťahy. Čínsky premiér prichádza z Francúzska, kde uzavrel mnohomiliardovú zmluvu o nákupe lietadiel Airbus A 320, z Bratislavy mieri do Prahy, ktorá má od januára 2007 vyrábať vozidlá Octavia v Šanghaji. Poslednou zastávkou je Portugalsko, ktoré sa dostane do kategórie strategický partner.
Slovensko zatiaľ na významnejší obchod s Čínou čaká. Príčinou môže byť podstatne menšia frekvencia slovenských ministerských návštev v Pekingu. V Číne viac ako inde platí, že obchodu otvárajú dvere oficiálne návštevy, počas ktorých treba absolvovať stretnutia so všetkými orgánmi, ktoré o tom môžu rozhodovať.
Poslednou významnejšou návštevou v Ázii bol dnes už bývalý podpredseda vlády a minister hospodárstva Pavol Rusko v máji 2004, exprezident Rudolf Schuster bol v Číne začiatkom roku 2003. Slovenský predseda vlády Mikuláš Dzurinda, na rozdiel od českého premiéra Jiřího Paroubka, Čínu nikdy nenavštívil. Ten bol v Čine v tomto roku a príchod Wen Ťiao-paa do Česka nazval návštevou roka.
O návštevu Slovenska prejavila záujem Čína, čo potvrdzuje, že členstvo v únii a NATO zvyšuje náš vplyv. Pred príchodom čínskeho premiéra prejavili väčší záujem o Slovensko aj čínske médiá a analytici. MAREK CHORVATOVIČ