Veľká Británia navrhla pre nové krajiny únie pomoc z eurofondov vo výške 146 miliárd eur. To je o 14 miliárd menej, ako navrhovalo Luxembursko, keď predsedalo únii.
Ak by takýto rozpočet v polovici decembra na summite únie prešiel, Slovensko by podľa našich informácií prišlo asi o 900 miliónov eur, čo je asi 34 miliárd korún.
Slovenskí politici o sumách odmietajú hovoriť. "Ja tu čísla ani prepočítavať, ani recitovať nebudem, nepovažujem to za prínosné," povedal včera premiér Mikuláš Dzurinda.
Premiérovi sa však vidí, že zníženie zdrojov pre nové krajiny únie je "privysoké", a bude sa usilovať, aby bolo menšie. Zároveň sa bude snažiť, aby prístupnosť k europeniazom bola o "čosi vyššia", ako ju navrhuje britský premiér Tony Blair.
Návrh rozpočtu sa stretol s nesúhlasom nielen v nových krajinách únie, ale odmietol ho aj šéf Európskej komisie José Barroso s tým, že je nevhodný pre rozširujúcu sa Európu.
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány povedal, že jeho krajina rozpočet nepodporí. Poľský premiér Kazimierz Marcinkiewicz zase povedal, že rozpočet porušuje v únii zásadu solidarity. Solidarita mu chýba aj medzi novými členskými štátmi. Zjavne narážal na postoj Slovenska.
Dzurinda už na rokovaní v Budapešti minulý piatok naznačil, že má na rozdiel od kolegov z V4 na rozpočet iný názor. Včera sa nepriamo k vzájomnej solidarite štátov V4 vrátil. Za hlboké nedorozumenie označil nádej, že "keď to bude výhodné pre mňa, budú ostatní traja za mňa kopať".
Šéf zahraničného výboru parlamentu Pavol Paška zo Smeru povedal, že "hra na lídra, na ktorú je pán Dzurinda zvyknutý zo Slovenska, v Európe nefunguje". Paška si myslí, že rozdielny postoj premiéra oproti ostatným štátom krajín V4 "narušil" niektoré krehké vzťahy.
Dzurinda sa napriek pochybnostiam o britskom návrhu pýta, či ide skutočne na úkor nových členov. Varuje, že ak sa na rozpočte nedohodnú, tak zo summitu "všetci odídeme s dlhým nosom", a potom sa on bude pýtať, "kto čo získal siláckymi rečami".
Zdôraznil, že Slovensko po prijatí rozpočtu na roky 2007 až 2013 získa násobne viac ako doteraz. "Ak sme vlani čerpali 160 miliónov eur, tak aj pri tomto návrhu je to od roku 2007 šesťkrát viac," povedal.
Za jednu za najvyšších priorít Dzurinda považuje možnosť, aby sa DPH stala oprávnenou položkou pri čerpaní eurofondov. Obciam a regiónom totiž hrozí, že sa im z eurorozpočtu DPH neprefinancuje.
Už dnes bude premiér diskutovať s členmi parlamentného výboru pre európske záležitosti. Viacerí členovia výboru však ešte včera o britskom návrhu nemali podrobnejšie informácie.
Výbor môže členov vlády zaviazať, aby sa držali stanoviska parlamentu pri rokovaniach v Bruseli. "Iste, výbor má takéto možnosti," povedal včera šéf eurovýboru Tibor Mikuš. Či tak výbor urobí, však nevedel povedať. Navrhované zníženie europeňazí označil Mikuš za neprijateľné.
Predseda SMK Béla Bugár považuje za dôležité, či si Slovensko bude môcť započítať aj DPH. Ak aj staré členské krajiny únie niečo "obetujú, tak to bude prijateľný kompromis".
Poslankyňa KDH Mária Demeterová povedala, že ak bude Dzurinda zastávať nejednoznačné stanoviská, "budeme ho chcieť zaviazať, aby Slovensko jednoznačne vyjadrilo spoločný názor s ostatnými novými členskými krajinami" únie. (sp)