Navrhuje, napríklad, rozšíriť počet chorôb, na ktoré si budú pacienti priplácať. Snaží sa aj posunúť nahor hranicu maximálnych poplatkov za pobyt v nemocnici (na 70 Sk na deň), za recept či návštevu ambulancie (na 30 Sk).
Tieto návrhy dal Zajac na poslednú chvíľu do novely o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá bola súčasťou inej - novely zákona o zdravotnom poistení.
Poslanci tak spolu so zmenami v poistení schválili aj zmeny v poplatkoch a spoplatňovaní chorôb. Novely podporilo jednohlasne osem poslancov. Parlament o nich bude rokovať tento týždeň.
Poslanci výboru ani nevedeli, o čom hlasujú. Milan Urbáni (HZDS) o Zajacových zmenách, ktoré predložil prostredníctvom poslanca ANO Petra Bíroša, nevedel. Pripustil, že "niektoré veci mohli byť podsunuté", ale "pozmeňovákov" je vraj toľko, že ich nestíha "absorbovať".
Poslanec Tibor Bastrnák z SMK prišiel na výbor neskoro a o zmenách nevedel, hoci za ne hlasoval.
Minister Zajac sa bráni tým, že novela o poistení prešla riadnym pripomienkovým konaním. Z internetovej stránky ministerstva sa však dá zistiť, že časti novely o rozsahu zdravotnej starostlivosti pripomienkami neprešli.
Šéf výboru Ján Bielik z KDH pripúšťa, že ministrov postup nie je bežný, ale ani nelegálny. Člen výboru Jaroslav Ivančo z SDKÚ ho považuje za neštandardný.
Pobúrený Zajacovým prístupom bol Pavol Paška zo Smeru, ktorý na zdravotnícky výbor neprišiel, pretože viedol zahraničný výbor. "Za 13 rokov sa v parlamente nestalo, aby gestorský výbor opäť otvoril zákon. Včera sa mal venovať len stanoviskám iných výborov a schváliť spoločnú správu," povedal.
Paška chce vyzvať ministra, aby odstúpil. "Zajac mi sľúbil v diskusnej relácii, že už nebude finančne zaťažovať občanov. Jeho zmeny vedú k opaku," tvrdí.
Zajac namieta, že poplatky zvyšovať nebude a že jeho návrh len nadväzuje výšku poplatkov na výšku životného minima a stanovuje ich novú maximálnu hranicu. Novela priniesla poistencom osoh, tvrdí.
Urbáni hovorí, že na predkladanie rozsiahlych zmien na poslednú chvíľu upozorňuje už dávno. "Stále vyzývam, aby sa zákony riadne prediskutovali, na Slovensku to nikto nerešpektuje. Každému je to dobré, keď je to dobré iným, je to dobré aj mne."
INGRID DROZDÍKOVÁ