FOTO
Dnes už len málo detí, ak vôbec nejaké, vie, že pravý Mikuláš nechodil v červenom kabáte. Ten sa do Európy dostal až spolu s Coca-Colou a patrí Santa Clausovi. Európsky - kresťanský - Mikuláš, býval oblečený ako biskup, na hlave mal mitru a v ruke biskupskú berlu.
Rok čo rok 6. decembra ráno bežia deti k oknu, pozrieť sa, čo im priniesol Mikuláš - či sladkosť, či nebodaj kus uhlia. Sviatok svätého Mikuláša má pripomínať biskupa, ktorý v 4. storočí pôsobil v Myre, v Malej Ázii a preslávil sa šírením kresťanstva a dobrými skutkami.
Kult svätého Mikuláša sa šíril od 6. storočia a do Európy sa dostal vďaka obchodnému spojeniu púťami do Svätej zeme.
Predstava Mikuláša ako patróna a ochrancu sa šírila spočiatku z Francúzska a z Talianska, v 12. storočí sa ujal aj v Nemecku a neskôr v strednej Európe. Prijala ho grécka, pravoslávna i latinská cirkev.
Mikuláš na Slovensku
Udržať sviatok Mikuláša v pôvodnom termíne sa podarilo iba vďaka meninovému kalendáru slovanských národov.
Na Slovensko sa kult Mikuláša dostal v stredoveku vďaka študentom. "V mestskom univerzitnom prostredí sa na jeho počesť konali maskované sprievody," hovorí Katarína Popelková z Ústavu etnológie.
Hlavným bodom programu bola voľba "biskupa" z radov študentov. Postave Mikuláša sa potom preukazovala úcta ako skutočnému biskupovi.
Dramatické výjavy sa z kostolov presunuli na ulicu a časom sa zmenili na pouličnú zábavu.
"Keďže sťažnosti na študentov sa množili, Jozef II. tieto slávnosti zakázal," hovorí etnografka Katarína Popelková.
V 19. storočí prenikla mikulášska tradícia na dedinu, kde sa spojila s tradičnými obchôdzkami s maskami. Z masiek sa najdlhšie udržali postavy Mikuláša, čerta a anjela.
Mikuláš bol oblečený ako biskup. Čert bol v prevrátenom kožuchu opásanom reťazou a anjel chodil po domoch v bielej košeli. Ich masky sa však líšili podľa krajov a národností.
Navštevovali deti, preskúšali ich a obdarovali darčekmi, ktoré im poskytli rodičia. Táto tradícia sa dochovala dodnes. Čistenie topánok v predvečer Mikuláša a ich dávanie do okien je zvykom z novších čias.
Ako vyzeral svätý Mikuláš
Podľa novej štúdie svätý Mikuláš naozaj žil, bol menší, s tmavšou pleťou a mal zlomený nos. Rozhodne to nebol ten veselý, červenolíci chlapík v červenom obleku, ako ho poznáme dnes. Dnešný imidž Mikuláša je totiž produktom firmy Coca-Cola, ktorá ho prvýkrát použila na svoju reklamu na kolu v roku 1951.
Skutočný Mikuláš mal hnedé oči, širokú bradu a čelo. Bol vysoký asi 168 centimetrov.
Podľa vedcov však naozaj nosil bielu bradu a vlasy, čo bola vtedajšia móda duchovných predstaviteľov v 4. storočí.
Vedci z Manchesterskej univerzity vizualizovali tvár svätého Mikuláša na základe pozostatkov, ktoré vykopali v 50. rokoch minulého storočia v meste Bari v severnom Taliansku.
(mip)
Zdroj: Guardian
Slovníček
Advent - obdobie čakania na narodenie Ježiša Krista (24. december). V čase adventu platí zákaz organizovať zábavy, svadby a hlučné veselia. Má svoje symboly: adventný veniec, adventný kalendár, piesne a skutkovníky.
Adventný veniec - kruhovým tvarom má pripomínať ľudskú súdržnosť a sviece, symbol svetla Kristovho evanjelia. Tradícia adventných vencov vznikla v roku 1838 v Nemecku. V sirotinci v Hamburgu priniesol Johann Wichern opusteným deťom veľké koleso od voza, ktoré malo pôvodne slúžiť ako svietnik nad spoločným stolom. Deti si ho ozdobili vetvičkami a farebnými stuhami a Johann zapálil prvú sviecu. K nej potom pridával ďalších dvadsať štyri, aby na Vianoce zažiaril celý veniec. Z neho sa vyvinul aj adventný kalendár. Dnes má veniec, len štyri sviečky symbolizujúce každú adventnú nedeľu.
Skutkovník - doklad (denný záznam) o dobrých skutkoch.
Vianočný strom - symbolika sa vyvinula v stredoveku z chrámových divadelných hier a pochádza z kulisy rajského stromu, ktorom bol spáchaný prvotný hriech Adama a Evy. Rajský strom ostal ako symbol Vianoc, teda symbol príchodu Spasiteľa, ktorý očisťuje ľudstvo z nešťastia spôsobeného práve pri tomto rajskom strome. V domácnostiach sa vianočný stromček začal objavovať v Alsasku v 16. storočí. U nás sa stromček stal symbolom Vianoc od konca 18. storočia.