Ministerstvo nateraz len pripustilo, že s Jamrichom rokovalo o štrukturálnych zmenách v SND. Minister František Tóth sa podľa hovorkyne ministerstva Martiny Pavlíkovej s Jamrichom zhodol, že je správne zaviesť päťročné funkčné obdobie generálneho riaditeľa. S Jamrichom sa nám včera nepodarilo spojiť.
Nový generálny riaditeľ má byť volený po novom, Tóth svoje právo výberu presunul na novozriadenú Správnu radu SND, ktorú budú tvoriť zástupcovia divadla, ministerstiev kultúry a financií, Divadelného ústavu a širšej "divadelnej obce".
Výraznou zmenou bude aj vznik správcovskej spoločnosti, ktorá od januára začne preberať od Správy kultúrnych zariadení všetky zmluvné záväzky k novostavbe SND. Po kolaudácii má budovu spravovať a prenajímať jej priestory. Podľa ministerstva sa tým zvýši ponuka kultúry, profesionálna správcovská organizácia bude ekonomicky výhodnejšia a divadlo sa bude môcť venovať svojej hlavnej činnosti. Na šéfa spoločnosti chce ministerstvo vypísať konkurz.
Divadlo má zas pocit, že sa stane rukojemníkom správcu, podľa činohry ide o politický krok, a konkurencia v budove zníži "estetické kritériá", ustanovenie správcu povedie k nejasnému deleniu rozpočtu na správu i technickej zodpovednosti za budovu. Ekonomický riaditeľ SND Tibor Svierčik je presvedčený, že SND by bolo schopné novostavbu prevádzkovať samo. "Nepoznáme z európskeho priestoru iný príklad, že by niekto iný spravoval budovu Národného divadla."
Správu iným subjektom považuje za riskantnú aj Martin Huba, poverený vedením Činohry SND. So samostatným správcom SND nesúhlasí ani v prípade, že by v umeleckej rade spoločnosti malo väčšinu, ako ministerstvo sľúbilo. Považuje za náročné rok dopredu spresniť potrebu sál i skúšobní. Zdôrazňuje, že divadlo je veľmi netypickou prevádzkou. Neodborné a neúplné informácie o fungovaní divadla, ktoré sa prezentujú na rôznych rokovaniach, podľa neho svedčia o nedostatočnej odbornosti pracovníkov poverených ministerstvom. Odmieta aj názory, že by bolo divadlo uzavreté iným subjektom, čo býva častým argumentom v prospech vzniku správcu.
Rozpočet pre SND na rok 2006 je okolo 360 miliónov, podľa Svierčika je to o 8 miliónov menej ako tento rok, pričom nie sú zohľadnené náklady na sťahovanie, či na vybavenie novej budovy. Verí, že divadlo dostane viac, aj podľa ministerstva nejde o konečné číslo.
"Pripravujeme nový mechanizmus kontraktov pre naše divadlá, ktorý im umožní vlastnou aktivitou získať viac prostriedkov zo štátneho rozpočtu," hovorí Pavlíková. Za pasivitu môžu byť divadlá naopak "potrestané" znížením rozpočtu. Bojovať sa bude určite aj o takmer 200-miliónové ročné odpisy z majetku novostavby SND, ktoré budú zrejme už prichádzať na účet správcovskej spoločnosti.
ZUZANA ULIČIANSKA