rstvo obrany - s tým, že neexistuje žiaden dôvod na obavy.
V kontexte správ z celého sveta však okamžite vznikol na ministerstvo obrovský tlak. Obavy Britov vzbudila najmä správa fínskeho šéfa misie programu OSN pre životné prostredie Pekku Haavista. Podľa nej munícia, ktorá zostala hlboko pod povrchom, mohla kontaminovať vodné zdroje v Kosove.
Britská armáda použila zbrane s ochudobneným uránom na pozemné ciele aj na mori v grófstvach Cumbria a Solway Firth. Ale pravidelné testy na rádioaktivitu neukázali žiadne závažné dôvody, prečo by sa obyvatelia mali znepokojiť - také je stanovisko ministerstva obrany.
Britskí veteráni z vojny v Perzskom zálive majú presne opačný názor. Hovorca ich organizácie Terry Gooding sa pre The Daily Telegraph vyjadril jasne: „Ochudobnený urán nie je len záležitosťou ozbrojených zložiek, dotýka sa aj civilného obyvateľstva. Testoval sa v ich susedstve.“ Témy sa okamžite chytili aj opoziční konzervatívci požadujúci štúdie o vplyve strelieb na obyvateľstvo. Na strelnici Kirkcudbright (grófstvo Solway Firth) armáda vystrelila 1421 takýchto rakiet.
K slovu sa teraz dostane veľká politika. V stredu pred bezpečnostný výbor britského parlamentu predstúpi minister obrany Geoff Hoon, ktorý bude musieť odpovedať na otázky členov výboru. Zdá sa však, že rozohnať obavy obyčajných ľudí už bude veľmi ťažké. (mch)