Visegrádska spolupráca síce nefunguje, nakoniec však dosiahneme, čo chceme a ešte to skoro aj vyzerá, ako keby sme spolupracovali. Aj tak sa dá interpretovať výsledok včerajších rokovaní premiérov štyroch stredoeurópskych krajín s ich britským kolegom Tonym Blairom v Budapešti.
Blairov návrh európskeho rozpočtu obsahuje škrty pre nové členské krajiny. Desať nováčikov preto rázne odmietlo, aby sa šetrilo na nich.
Hovorcom nováčikov sa tradične stalo Poľsko a menej tradične Maďarsko, ktorého sociálno-liberálnu vládu domáca národniarska opozícia väčšinou obviňuje práve z ustupovania Bruselu.
V úlohe štrajkokaza, naopak, vystupovalo Slovensko, ktoré od začiatku deklarovalo ochotu britský návrh prijať, ak zaň dostane nejaké kompenzácie. V súvislosti so Slovenskom sa začalo hovoriť aj o rukolapnom odškodnení: peniazoch pre Jaslovské Bohunice. Opatrnejšie sa spomína Poľsko a zvýšená pomoc pre stráženie schengenskej hranice, Česko dokonca priznáva, že ešte len hľadá, o čo požiada.
Premiér Mikuláš Dzurinda má oproti ďalším stredoeurópskym premiérom aj tú výhodu, že otázka obrany národných záujmov voči únii nie je na Slovensku súčasťou každodenných politických bojov natoľko ako u jeho susedov. Nehovoriac o tom, že jadrové elektrárne sú srdcovou záležitosťou opozície, takže ho môže práve pre tento kompromis ťažko napadať.
Aj u ostatných sa včera potvrdilo, že skôr než o rozhodné odmietnutie išlo o to, čo za ústupok dostanú. Vedeli, že bez kompromisov sa nezaobídu, museli však za každú cenu dostať niečo, čo doma dokážu obhájiť.
Maďarsko a Česko čakajú do pol roka parlamentné voľby a čokoľvek, čo ich vlády robia, zohľadňuje aj tento fakt. Vlády oboch krajín navyše doma čelia tvrdo euroskeptickej opozícii.
Poľsko síce má po voľbách, jeho menšinová vláda však v parlamente závisí od strán, ktoré sú voči únii vyslovene nepriateľské.
"Gyurcsány nemôže domov prísť s tým, že ustúpia iba noví členovia a nič za to nedostanú. Opozícia by ho zmastila. Musí položiť na stôl nejaký konkrétny výsledok," hovorí maďarská novinárka Nóra Rockenbauerová.
Rysujúci sa kompromis, podľa ktorého dostanú noví členovia síce o trochu menej peňazí, tie však budú môcť lepšie využiť a nejaký ten chlp pustia aj staršie členské štáty, by snáď maďarský aj český premiér mohli ustáť.