Minister Palko koncom októbra odvolal šéfa odborov Miroslava Litvu z jeho funkcie na ministerstve vnútra za údajne spolitizovaný protest proti rušeniu niektorých materiálnych výhod policajtov.
Palko s Kieferom síce dospeli k spoločnému záveru, v ktorom si "urobili jasno, že minister nikdy nemal v úmysle stíhať policajtov pre účasť na demonštráciách a ani to v budúcnosti nezamýšľa", ale Kiefer trvá na tom, že Litvovo odvolanie nebolo správne.
"Pán minister odvolal pána Litvu z jeho funkcie na základe udalosti, ktorou bola demonštrácia, iné dôvody mi známe nie sú," povedal. Minister zasa trvá na tom, že svoje personálne rozhodnutie nezmení.
"V Európe nemá nikto pochopenie pre odvolanie policajného funkcionára z dôvodu jeho odborárskych aktivít," vyhlásil Kiefer po stretnutí. EuroCOP o kauze informoval všetkých ministrov vnútra európskych krajín, o probléme vo štvrtok rokoval aj europarlament. Informovaná bola aj Rada Európy a eurokomisár pre oblasť bezpečnosti.
Kiefer je presvedčený, že "môj osobný priateľ pán Litva by mal byť rehabilitovaný". S Palkom sa pokúsil o dosiahnutie kompromisu, ktorý by "umožnil obnovenie partnerského dialógu".
Minister aj napriek tomu, že svoje rozhodnutie nezmení, uznáva, že "vedenie odborového zväzu polície má pôsobiť v dôstojných podmienkach".
Palko síce považuje za prijateľné aj také riešenie, aby odborárski funkcionári nemali iné služobné povinnosti, ale neprezradil, či to bude mať dosah na ich príjmy. Podrobnosti chce riešiť v najbližších týždňoch.
S Kieferom sa Palko dohodol, že podmienkou pre normalizáciu vzťahov medzi ministrom a odbormi je, aby policajti počas protestných zhromaždení dbali na zachovanie dôveryhodnosti polície v očiach verejnosti.
Podpredseda odborov Marián Magdoško s úmyslom ministra súhlasí, "ale to neznamená, že považujeme odvolanie pána Litvu za v súladne so zákonom". Nepozdáva sa mu vyhlásenie Palka, že za účasť na proteste nebol nikto postihnutý. Dohodu Kiefera s Palkom považujú odbory za "východiskový bod na ďalšie rokovania s ministrom vnútra".