BUDAPEŠŤ - Premiéri krajín V 4 včera ešte nedali súhlas britskému návrhu rozpočtu, ale zrejme sa k nemu priblížili. V Budapešti to tak spočiatku nevyzeralo, no hneď, ako sa premiéri Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska s Tonym Blairom rozišli, začali sa objavovať informácie, že ich pozície nie sú až také nezmieriteľné.
Z britského návrhu rozpočtu únie na roky 2007 až 2013 síce vyplýva, že škrty sa dotknú najviac nových členských krajín, ale ešte horšia je možnosť, že rozpočet do konca roka únia neschváli. Blair dal jasne najavo, že ak sa krajiny nedohodnú, je možné, že potom dostanú z fondov len zlomok. "To vám musím povedať veľmi úprimne," vyhlásil.
Po Britoch preberá predsedníctvo únie Rakúsko, ktoré môže rokovania viesť úplne iným smerom. "Skorá dohoda nám umožní dobre sa pripraviť na čerpanie fondov," povedal slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
V Budapešti sa včera prejavili rozpory medzi krajinami V 4. Kým poľský, maďarský a český premiér návrh kritizovali, Slovensko ako jediné verejne hovorilo, že nie je až taký zlý. Podľa neoficiálnych informácií s ním súhlasíme na 90 percent.
Premiér Dzurinda už predtým ako jediný odmietol podpísať návrh listu 10 premiérov nových členských štátov Blairovi. Podľa neho nerozumel tomu, prečo by to mal podpísať, keď včera sa s ním osobne stretol. "Chcem dohodu, nechcem deliace čiary. Nepodpíšem veci, ktoré sú proti slovenským záujmom aj proti záujmom európskym."
"Myslím, že to nie je šťastný počin, takto sa vydeľovať, ale je to vec slovenskej vlády. Je to pokus o samostatné stanovisko, ale ak budeme mať všetci samostatné stanoviská, k ničomu nedôjdeme," povedal český premiér Jiří Paroubek.
Podľa zdrojov zo všetkých krajín však zrejme celá V 4 napokon s Blairovým návrhom bude súhlasiť, a to za rôzne iné výhody. Slovensko zatiaľ ako jediné hovorí, že princíp "menej znamená viac", nemusí byť zlý.
Británia chce znížiť rozpočet únie a škrty zatiaľ vidí vo fondoch, z ktorých čerpajú chudobnejšie, teda hlavne nové krajiny. Malo by ísť o 10 percent ich objemu. Nakoniec to možno bude len päť, čo by privítali aj nové štáty.
Británia ponúka aj odškodnenie: mal by sa uľahčiť prístup nových krajín k peniazom, a tak by fakticky mohli dostať viac peňazí.
Blair vytiahol aj ďalší tromf. Naznačil ochotu znížiť britský rabat (peniaze, ktoré dostáva Londýn späť, lebo nečerpá toľko z poľnohospodárskych fondov) o 12 až 15 %. Podľa jeho návrhu by na rabat neprispievali nové krajiny. Doteraz hlásal, že je ochotný vzdať sa rabatu, len ak sa "vyčistí" poľnohospodárska politika únie. S tým nesúhlasí Francúzsko.
Diplomati vyjadrujú nádej, že po včerajšom stretnutí v Budapešti je dohoda bližšie. To, že by Slovensko Britániu podporilo za väčší príspevok na Jaslovské Bohunice, odmietol Dzurinda ako "handle". "Snažíme sa o zvýšenie prostriedkov na Bohunice, ale to s rokovaniami o konštrukcii rozpočtu nemá vôbec nič."
Premiér chce, aby flexibilita bola čo najväčšia a krátenie čo najmenšie.
"Je nás 25. Keď sa máme dohodnúť, musíme rozmýšľať ako lídri svojich krajín, ale aj ako Európania." Na otázku, či krajiny V 4 preferujú spoločný postup, alebo hrá skôr každá krajina za seba, Dzurinda povedal, že V 4 nie je lobistická skupina. "Toto nie je biznis klub, ktorý má presadiť niečo proti niekomu inému."
Dzurinda Blairovi povedal, že ho "v odhodlaní silno podporujem a nech neváha a obráti sa na mňa, keď si bude myslieť, že mu môžem pomôcť".
Český premiér Jiří Parobuek povedal, že ak by mali súhlasiť s Blairom, "mali by sme dostať niečo, čo by súhlas ospravedlnilo, a to niečo sú pružné podmienky na čerpanie fondov".
Vzápätí na otázku, čo hovorí na vyjadrenia maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya, ktorý redukciu fondov odmieta, povedal, že sme "prakticky v rovnakej pozícii".
Gyurcsány povedal, že Európa na to, aby mohla lepšie spolupracovať, potrebuje reformy. S tým súhlasili aj zvyšní premiéri.
Krajiny sú podľa neho ďaleko od dohody a Maďarsko sa nechce dohodnúť "za každú cenu". Gyurcsány však zároveň hovoril, že flexibilitu čerpania od výšky rozpočtu nemožno oddeľovať. Aj tieto nie vždy rovnaké stanoviská lídrov V 4 hovoria o tom, že dohode sú skôr naklonení.
Autor: MONIKA ŽEMLOVÁ, Budapešť