Lekári okolo chirurga Jeana-Michela Dubernarda žene transplantovali pery, bradu a časť nosa. Darovaná koža a tkanivo pochádzalo od ženy, ktorá bola v stave klinickej smrti.
Operovaná zatiaľ nemá žiadne problémy a v pondelok sa už videla v zrkadle.
Dubernard, ktorý sa preslávil v roku 1998 prvou transplantáciou ruky, povedal, že keď ho na operáciu prizvali, veľmi to zvažoval, ale keď pacientku videl, vôbec neváhal. Okrem toho, že bola ťažko znetvorená, mala tiež problémy s rečou a pri jedle jej potrava padala z úst.
Dubernard neskrýval, že je tu riziko odmietnutia cudzieho tkaniva organizmom pacientky i zvýšené riziko rakoviny kože. O psychologických rizikách plynúcich z toho, že žena bude musieť prijať svoju novú podobu, zatiaľ nechcel hovoriť.
Ďalší chirurg Bernard Devauchelle povedal, že to, či transplantovaná časť tváre nadobudne všetky citlivosti, sa bude vedieť o štyri až šesť mesiacov.
Riaditeľka francúzskej Agentúry pre biomedicínu Carine Canbyová na tlačovej konferencii povedala, že pacientka dostala dopredu všetky možné informácie vrátane tých o rizikách. Canbyová podotkla, že lekári sa pre transplantáciu rozhodli preto, lebo klasickú metódu rekonštrukcie tkaniva nebolo možné použiť.
Na odobratie časti tváre darkyňou dala jej rodina jasný súhlas, povedala Canbyová. Umierajúcej žene so zvolením rodiny odobrali za účelom transplantácie aj niektoré vnútorné orgány. Totožnosť operovanej pacientky i darkyne sa udržiava v tajnosti.
Autor: PAVEL ZAVADIL, čtk, Paríž