Robert Kaliňák: Komisia ožije. FOTO - ARCHÍV SME |
Znamená to, že ak niekomu NBÚ neudelil bezpečnostnú previerku a odvolacia poslanecká komisia toto rozhodnutie potvrdila, prípad sa bude musieť posúdiť znova.
Riaditeľ kancelárie NBÚ Miroslav Brvnišťan povedal, že úrad teraz musí "zabezpečiť odvolací proces iným spôsobom". Len medzi policajtmi sú desiatky ľudí, ktorí previerku nedostali. Súdia sa preto a ich prípady sú na Najvyššom súde.
Podľa Brvnišťana sa všetky prípady vrátia naspäť na NBÚ, kde celý proces posudzovania bezpečnostnej spôsobilosti prebehne od začiatku. Do termínu nových rozhodnutí musí existovať nový spôsob odvolania sa, lebo na poslaneckú komisiu sa už odvolať nemožno.
Plénum Ústavného súdu o poslaneckej komisii tvrdí, že zákon o ochrane utajovaných skutočností ukladá poslancom povinnosti bez toho, aby to ústava umožňovala. Okrem toho nemožno vylúčiť, že členmi komisie budú raz ľudia, ktorí prestanú byť poslancami.
Člen komisie a predseda výboru na kontrolu NBÚ Robert Kaliňák zo Smeru je presvedčený, že rozhodnutie súdu nie je správne a že "poslanci prijmú normu, ktorá komisiu vráti späť do hry". Nevylúčil, že sa tak stane prijatím ústavného zákona.
Kaliňák tvrdí, že poslanecká komisia odviedla veľký kus práce a patrila medzi najefektívnejšie orgány, v ktorých pôsobili poslanci.
Ani samotní sudcovia neboli jednotní. Predseda Ústavného súdu Ján Mazák spolu s kolegom Jurajom Babjakom vydali odlišné stanovisko, v ktorom tvrdia, že so zriadením komisie zloženej z poslancov nemajú problém. "Zriadenie takejto komisie nie je v rozpore s ústavou," povedal včera Mazák. Zdôvodnil to tým, že proti jej rozhodnutiu aj tak možno podať žalobu na Najvyšší súd, čo sa aj v mnohých prípadoch stalo.
(rp)