Slovensko vraj nepodpísalo list ostatných nových členov únie

BRATISLAVA - Deň pred stretnutím premiérov V4 s britským premiérom Tonym Blairom vydala agentúra Reuters správu, že Slovensko podľa nemenovaných diplomatov z radov nových členských štátov nepôjde proti Blairovmu návrhu okresať európsky rozpočet na roky .

Dnes sa v Budapešti ukáže, či premiér Mikuláš Dzurinda (vľavo) podporí svojho kolegu Tonyho Blaira, s ktorým má dobré vzťahy. FOTO - ARCHÍV ČTK


BRATISLAVA - Deň pred stretnutím premiérov V4 s britským premiérom Tonym Blairom vydala agentúra Reuters správu, že Slovensko podľa nemenovaných diplomatov z radov nových členských štátov nepôjde proti Blairovmu návrhu okresať európsky rozpočet na roky 2007 až 2013.

Za to nám vraj Británia sľúbila veľa peňazí na odstavenie starých jadrových reaktorov v Jaslovských Bohuniciach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Agentúra hovorí o bližšie nešpecifikovanom návrhu spoločného listu, ktorý už podpísalo Česko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Maďarsko, Cyprus, Estónsko, Malta a Slovinsko. Slovensko vraj nepodpísalo.

SkryťVypnúť reklamu

"Ide o typickú politiku pod heslom rozdeľuj a panuj. Británia chce rozdeliť nové štáty," povedal nemenovaný bruselský diplomat.

Hovorca slovenského premiéra Martin Maruška povedal, že nevidí dôvod komentovať správy odvolávajúce sa na nemenované zdroje. Slovensko doteraz svoj postoj vôbec nepovedalo, a premiér tak chce urobiť až dnes po stretnutí s Blairom v Budapešti.

"Nemyslím si, že by sa niekto zo slovenskej strany znížil na konské handlovanie," povedal SME nemenovaný slovenský diplomat v Bruseli. Podľa neho by sme svojim partnerom niečo také, že by sme boli jediní proti, nikdy neurobili. Podľa iných zdrojov Slovensku Blairov návrh v zásade až tak neprekáža práve preto, že si vyrokujeme lepšie podmienky v iných veciach.

SkryťVypnúť reklamu

K správe sa nechcelo vyjadriť ani ministerstvo zahraničných vecí. "Nemám o tom informácie, takže sa k tomu nebudem vyjadrovať," povedal minister hospodárstva Jirko Malchárek.

Minister financií Ivan Mikloš v stredu povedal, že médiá zatiaľ zverejňujú len negatívnu časť návrhu rozpočtu a nehovoria o ňom ako o celku. "Mám pocit, že niekedy sa na strane možno aj niektorých politikov v nových členských krajinách stáva, že sa vyjadrujú príliš rýchlo a možno aj bez komplexnejšej znalosti veci."

Londýn návrh rozpočtu zatiaľ nezverejnil, no Blairov hovorca potvrdil, že sa chcú usilovať o zníženie rozpočtu.

(čtk, mož, sp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 339
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 908
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 868
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 390
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu