Včera sa Blair stretol s lídrami pobaltských krajín, dnes sa v Budapešti zíde s premiérmi Visegrádskej štvorky. Ešte ráno sa zdalo, že návrh je bez šance, podvečer sa objavili opačné signály. Britániu podporilo Nemecko, ktoré je spolu s Francúzskom najväčším platcom do rozpočtu. A cúvať začali aj v Prahe a Bratislave.
Diplomatické zdroje z Bruselu prezradili, že obe krajiny by vedeli návrh zoškrtaného rozpočtu podporiť, ak by za to niečo dostali.
Slovensko by podľa agentúry Reuters za podporu mohlo dostať viac peňazí na odstavenie reaktorov v Jaslovských Bohuniciach.
Slovensko vraj dokonca ako jediné nepodpíše list 10 nováčikov Blairovi, v ktorom chcú britský návrh odmietnuť.
Nových členov však môže zlákať sľub jednoduchšieho čerpania z európskych fondov. Slovensko či Česko by dostali síce menej, ale jednoduchšie.
Podľa pôvodného návrhu eurorozpočtu by mali štrukturálny a kohézny fond predstavovať 160 miliárd eur. Zníženie o 10 percent , teda o 16 miliárd eur, by znamenalo, že eurofondy pre Slovensko budú ročne krátené o približne 5,4 miliardy korún, povedal analytik ING Bank Ján Tóth. Dodal, že tieto škrty vôbec nemusia byť dramatické, ak sa zjednoduší ich čerpanie. "Nie je teda vôbec jasné, či by celkový dosah bol negatívny." (groh, iš)
Viac na 2. a 11. strane