FOTO
FRANKFURT - Európska centrálna banka sa včera odhodlala k prvému zvýšeniu úrokovej sadzby v eurozóne po piatich rokoch. Chce tým zabrániť budúcemu rastu inflácie. Základnú sadzbu zdvihla banka z dvoch na 2,25 percenta, a ukončila tak dvaapolročné obdobie, keď bol úrok na historickom minime.
Pohľady na zdraženie úverov sa rôznia. Kým niektorí ekonómovia tvrdia, že tento krok môže zbrzdiť ekonomické oživenie v krajinách menovej únie, iní im oponujú. Tvrdia, že zvýšenie úrokových sadzieb bolo možné vďaka tomu, že ekonomika je už naštartovaná.
Banka zvýšila sadzby naposledy v októbri 2000, keď vrcholila predchádzajúca globálna konjunktúra. Odvtedy úroky znižovala, aby prísunom lacných peňazí zmiernila ekonomický útlm, a na doterajšie minimum ich naposledy upravila v polovici 2003.
Prezident centrálnej banky Jean-Claude Trichet minulý mesiac jasne signalizoval zvýšenie sadzieb s tým, že banka má obavy z ohrozenia cenovej stability. Tú by mohli narušiť súčasné vysoké ceny ropy a energií, pokiaľ by na ich rast reagovali aj mzdové dohody. Takýto vývoj by zvýšil riziko spustenia inflačnej špirály.
Medziročná miera inflácie v eurozóne sa v novembri znížila na 2,4 z októbrových 2,5 percenta. Zostala tak zreteľne nad cieľovou dvojpercentnou úrovňou centrálnej banky. Nad touto hranicou je však inflácia od roku 1999 a banka sa skôr ako o aktuálny stav stará o budúci vývoj cenovej hladiny. Trichet minulý mesiac naznačil, že centrálna banka nebude zatiaľ na včerajšie zvýšenie nadväzovať ďalšími podobnými krokmi.
Slovenské Ministerstvo financií s podobným krokom európskej banky počítalo aj v rozpočte a neočakáva výraznejšie vplyvy na domácu ekonomiku. Dvihnutím úrokových sadzieb zdražejú aj záväzky Slovenska v eurách. Podľa Ľudovíta Ódora z ministerstva financií však pôjde o záväzky viazané na krátkodobé úroky - takzvané floating rates - ktoré neboli fixne stanovené.
Zmena sadzieb sa podľa Ódora dotkne aj jednotlivcov. "Hypotéka v eurách pre občanov mierne zdražie," povedal pre denník SME. Citeľnejšie zdraženie bude závisieť od ďalších krokov Európskej centrálnej banky a od toho, do akej miery banky pri poskytovaní hypotéky s týmto krokom centrálnej banky dopredu počítali.
Čo možno očakávať
* zvýšenie úrokových sadzieb zabezpečí cenovú stabilitu, a teda nižšiu infláciu,
* zdražejú úvery bez fixného úroku pre Slovensko,
* aktíva v eurách budú zaujímavejšie pre investorov, sľubujú totiž vyšší výnos,
* vklady v eurách budú atraktívnejšie, ako boli doteraz,
* mierne zdražejú úvery a hypotéky v eurách pre občanov.