FOTO - TASR |
Tieňový minister financií Smeru Igor Šulaj to vysvetľuje viacerými dôvodmi. Chce viac času na posilnenie ekonomiky, na spevnenie kurzu koruny, ktorým by sa prepočítali úspory, ale aj na plnenie samotných "posvätných" kritérií.
Analytik ING DSS Pavol Ondriska hovorí, že neskorší vstup do menovej únie by stál za úvahu, keby sa udržateľným spôsobom robila rozvážna hospodárska politika a plnili maastrichtské kritériá, teda sada pravidiel na zavedenie jednotnej meny.
Podľa neho si však Šulajov návrh nepýta viac času na ekonomické reformy, ale na "pumpovanie peňazí daňových poplatníkov podľa vôle a preferencií politickej strany".
Ľudovít Ódor, hlavný analytik ministerstva financií a designovaný člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska, sa pozastavil nad obavou Smeru zo straty vlastnej menovej politiky. "Pán Šulaj hovorí, ako keby menová politika v súčasnosti nahrádzala rozpočtovú politiku. Dopredu sa bojí, že budú nerovnováhy vo verejných financiách. Inými slovami, Smer je pripravený viesť nezodpovednú rozpočtovú politiku, ktorú bude musieť zachraňovať menová politika," povedal.
Ekonómovia sa zhodujú, že keby koruna dostala viac času, mohla by sa viac zhodnotiť a s ňou aj úspory obyvateľstva. Tisíckoruna úspor totiž znamená v eurách viac pri silnejšom kurze koruny.
"Lenže, keď sa úspory prepočítajú pri silnejšom kurze, ten istý kurz sa použije na ceny," pripomína Ondriska.
Na to isté poukazuje aj Viliam Pätoprstý z UniBanky. "Keď bude koruna silnejšia oproti euru, reálne vyššiu kúpyschopnosť bude mať len tá časť úspor obyvateľstva, ktorá mala byť minutá v krajinách, kde sa platí eurom. To asi nie je veľká časť."
Marek Gábriš z ČSOB nechápe argument Šulaja o tom, že by sme mali s eurom čakať na Poľsko, Česko, či Maďarsko. "Treba si uvedomiť, že Slovensko je už teraz silno previazané s úniou a ročne si s ňou vymeníme tovar v hodnote dvojnásobku celkového výkonu našej ekonomiky," povedal.
Ódor z ministerstva financií v tejto súvislosti kladie rečnícku otázku: "Previazanosť našich ekonomík je argument ako hrom. Zmení sa vari niečo, keď naše obchodné vzťahy budú vyjadrené v eurách a nie v korunách?" (ij)