Včera sa konal v šestnástich mestách na Slovensku sviečkový pochod. Organizovala ho Mládež Červeného kríža. Stretnutie bolo pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti AIDS. Maskami Smrti, Života a sviečkami chceli účastníci upozorniť, "že problém AIDS sa netýka len krajín tretieho sveta, prípadne Ameriky, ale aj nás", hovorí Barbara Nádašiová, prezidentka Mládeže Červeného kríža. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
BRATISLAVA - Celosvetová epidémia AIDS dosiahla tento rok nový vrchol. Počet ľudí nakazených vírusom HIV stúpol na 40,3 milióna, čo je viac ako kedykoľvek predtým. Včera bol svetový deň boja proti tejsto smrteľnej chorobe.
Podľa Jána Mikasa z Úradu verejného zdravotníctva "Slovenská republika patrí medzi krajiny s nízkym počtom ľudí s ochorením. Do októbra sa urobilo okolo štyri milióny vyšetrení a infekcia HIV bola diagnostikovaná u 153 občanov." Klinické príznaky ochorenia AIDS sa vyvinuli u 38 infikovaných osôb. Na ochorenie u nás zomrelo 25 občanov.
"Vo vekovej skupine do 14 rokov nebol zistený ani jeden prípad HIV pozitivity a zatiaľ nebol potvrdený prípad prenosu infekcie z matky na dieťa," hovorí Mikas.
Monitoring nákazy sa u nás zaviedol v roku 1985. Odvtedy sa analyzujú výsledky vyšetrení gravidných žien, darcov krvi, tkanív a orgánov. Pri transfúzii sa na Slovensku nikto nenakazil.
Dať sa vyšetriť na prítomnosť vírusu HIV v krvi môže každý.
Výsledky testov oznamuje lekár vyšetrovanému osobne a každá návšteva u lekára je spojená s poradenským rozhovorom. Odber môže byť bezplatný a anonymný.
Podľa šéfky Národného referenčného centra na prevenciu HIV/AIDS na Slovenskej zdravotníckej univerzite, Danice Stanekovej, vyšetrovanie robia v ústavoch verejného zdravotníctva na celom Slovensku.
"Klienti sa môžu obrátiť aj na niektoré oddelenia či laboratória mikrobiológie a na Infekčné kliniky v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Košiciach."
Na odber je navhodnejšie ísť tri mesiace po rizikovej udalosti, keď sa dá presne určiť výsledok.
Najčastejším dôvodom prečo si ľudia dajú urobiť skúšku, je strach po rizikovom pohlavnom styku. "Ženy nás často navštevujú, keď majú obavy z nevery manželov. Muži nás zvyknú vyhľadať napr. po návšteve erotického salónu, či po náhodnom nechránenom sexuálnom styku," hovorí Staneková.
Infekcia sa dá liečiť, ale nie vyliečiť. Slovenská verejnosť má problémy s akceptáciou ľudí s infekciou. "Žiaľ, ľudia s HIV sa na rozdiel od iných krajín u nás nestretávajú. Boja sa odmietnutia verejnosti a dokonca aj jeden druhého," myslí si Stanková.