Vianoce sa blížia a vy budete mať všetkých svojich drahých opäť chvíľu pokope? Chcete, aby na fotografii tento rok konečne nevyzerali ako rodina Adamsovcov? Máte pocit, že sa u vás rodí mladá fotoreportérska nádej? Potom dozrel čas na skutočne dobrý fotoaparát. Avšak ktorý je pre vás ten pravý orechový? Vyskúšate digitálny alebo ostanete pri starej známej filmovej klasike? Neviete sa rozhodnúť? Nezúfajte, nie ste v tom sami. Touto dilemou sa dnes zaoberá väčšina sveta za objektívom.Digitál versus analóg
Súboj medzi digitálom a filmom nie je možné vyriešiť jednoznačne. Pri súčasnej úrovni technológií víťazí záznam obrazu na filme pred digitálnym. Film má nielen lepší dynamický rozsah, ale aj vernejšie a bohatšie farby
a podstatne väčšiu rozlišovaciu schopnosť. Táto skutočnosť má však význam len pre profesionálnych fotografov. My, fotoamatéri, sa úporne snažíme fotografovať kvalitným fotoaparátom na kvalitný film. Potom ho zanesieme do fotolaboratória a tam nám ho oskenujú, čiže preložia do digitálnej verzie a urobia jeho odtlačok na papier. Naše detaily sú síce zachytené na filme, ale v tejto chvíli je ich osud podobný osudu ovocia v slivovici - určite niekedy existovalo, ale tie slivky už nikto neuvidí.
Čo je
kvalitný fotoaparát?
Keď už používame také silné slová ako "kvalitný fotoaparát", mali by sme si vyjasniť, že kvali-ta fotoaparátu spočíva hlavne
v kvalite objektívu. Najkvalitnejšími objektívmi sú tzv. zrkadlovky, ktoré sú buď automatické, poloautomatické, alebo manuálne nastaviteľné. O takých však laici väčšinou ani nechyrujú, keďže si kupujú kompaktné fotoaparáty, t. j. prístroje, v ktorých objektív a telo fotoaparátu tvoria kompaktný, nerozoberateľný celok. Kvalitou objektívov sú si analógové a digitálne kompaktné fotoaparáty dosť podobné.
Cena je tiež dôležitá
Nemôžeme zabudnúť ani na cenu, ktorá je pre väčšinu potenciálnych zákazníkov veľmi dôležitá. Digitálne fotoaparáty sú podstatne drahšie ako analógové, to je fakt. Ale počítajte so mnou - za film s 36 obrázkami zaplatíte približne 200 Sk, k tomu však musíte prirátať vyvolanie filmu a výrobu papierových fotografií. Váš výdaj činí približne 300 až 600 Sk za obrázky, z ktorých môže byť pekných 30, ale aj 5, to zistíte, až keď tie obrázky máte v ruke. Digitálnym fotoaparátom môžete fotografovať zadarmo do nemoty a nechať si len tie dobré. Ako hovorí odborník - bežný digitálny fotoaparát dnes stojí toľko, koľko by ste dali za 10 až 25 filmov aj s fotografiami. A nasnímate ním desaťtisíce záberov. Čo z toho pre nádejného amatérskeho fotografa vyplýva? Ak nechce fotografovať katalógy a plagáty na celú stenu, viac výhod mu ponúka digitál.
Óda na digitál
Aké sú výhody digitálnych fotoaparátov? Keby ste o všetkých nevedeli, tak vám vymenujeme aspoň tie najdôležitejšie:
Ihneď po urobení obrázku si môžete záber na LCD paneli fotoaparátu pozrieť, prípadne zväčšiť a skontrolovať, či je ostrý a či sa niekto na snímke netvári zle.
Digitálne fotografie sú vhodné na počítačové spracovanie, takže za pomoci príslušného softvéru, možno ihneď s nimi tvorivo pracovať. Môžete retušovať snímky, robiť koláže, upravovať farby alebo tvar.
Obrázky môžete poslať cez internet. Archivácia sa podstatne zjednodušuje. Napríklad na jeden CD ROM sa vojde 120 záberov,
v kvalite rozlíšenia postačujúcej na zobrazenie na obálke exkluzívneho časopisu, na DVD sa ich zmestí asi 7-krát viac.
Obrázky si môžete ponechať na CD, ale ich možno vytlačiť vo veľmi dobrej kvalite aj na cenovo prístupnej počítačovej tlačiarni.
Odpadá spracovanie obrázku vo fotolaboratóriu.
Ako nájsť ten pravý?
Predtým ako vyrazíte do ulíc zháňať nový digitálny fotoaparát, mali by ste sa hlboko zamyslieť a sami sebe odpovedať na niekoľko otázok:
Na čo chcem digitálny
fotoaparát používať?
Od tejto otázky sa odvíjajú nároky na kvalitu prístroja. Ak si chcete fotografovať pre potešenie posedenia s priateľmi a pozerať si ich na snímkach pohľadnicového formátu, bola by asi škoda investovať do aparátu s vysokým rozlíšením, ktoré sa na týchto fórach nemá šancu prejaviť. Trochu vyššie nároky na kvalitu sú oprávnené, ak chcete vyrábať kvalitné zväčšeniny formátu väčšieho ako A4 alebo chcete publikovať obrázky v novinách a časopisoch. Ak sú vaše ambície ešte vyššie, budete musieť prečítať oveľa viac literatúry ako tento článok.
Koľko peňazí som ochotný obetovať?
Profesionál, ktorý si fotografiami zarába na živobytie, si môže dovoliť do svojho pracovného nástroja vraziť vysokú sumu, lebo sa mu táto investícia vráti. Fotograf, ktorý chce fotografovať len rodinu, si musí rozmyslieť, koľko jeho rodinný rozpočet znesie. Rozpätie cien digitálnych fotoaparátov na súčasnom trhu je veľmi široké, horná hranica je takmer neobmedzená, s cenou nižšou ako 5000 Sk však nepočítajte.
Aké mám skúsenosti
s fotografovaním?
Prax je väčšinou taká, že snímky, ktoré urobí laik na špičkovom prístroji sa veľmi nelíšia od tých z jednorázového aparátu. Nepreceňujte zbytočne svoje schopnosti.
Koľko megapixelov
potrebujem domov?
Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere digitálneho fotoaparátu je rozlíšenie, ktoré sa udáva počtom megapixelov. Tento údaj nám vlastne prezrádza, aký najväčší obrázok z neho dokážete vyrobiť, aby bol ešte ostrý a neštvorčekovaný. Ak náhodou nájdete na trhu aparát s menej ako 3 megapixelami, tak sa ním zaoberajte len ako s hračkou pre dieťa. V takejto kvalite urobíte fotografie aj na niektorých mobiloch. Pixely nie sú samospasiteľné, ale je dobré vedieť sa orientovať v ich počtoch, pretože potom vieme odhadnúť, čo fotoaparát s daným počtom megapixelov dokáže.
Trojmegapixelový - obrázky 10x15 a 13x18 sú primerane prekreslené, aj rozmer A4 je celkom použiteľný. Výhodou je malá dátová náročnosť fotografií - zmestí sa ich všade pomerne veľa, aj na pomalom počítači sa zobrazujú rýchlo.
Štvormegapixelový - predstavuje pre rodinné fotky luxusnú kvalitu. Rozmer A4 vyzerá úžasne. Viac megapixelov na rodinné fotky pohľadnicového formátu je plytvaním peňazí.
Päťmegapixelový - optimálna kvalita rozlíšenia obrazu, detaily na obrázkoch sú brilantné, výborné podanie farieb, spravidla aj výrazne kvalitnejší fotoaparát s lepším objektívom.
Osemmegapixelový a viac - sú najlepšie, ale s tým sa spája aj vyššia cena a dátová náročnosť,
je potrebná aj väčšia kapacita pamäťovej karty.
Na čo ešte
nezabudnúť?
Okrem rozlíšenia by vás mala zaujímať hlavne rýchlosť expozície a kapacita pamäťovej karty. Kompaktné fotoaparáty sú trochu pomalšie, ak vám záleží na rýchlosti, pozerajte po kvalitnejšej optike. Spomaľovať snímanie môže aj nabíjanie filmu, takže aparáty so štyrmi batériami budú isto rýchlejšie ako tie s dvoma. Čím väčšia kapacita pamäťovej karty, tým dlhšie môžete fotografovať. Ak nejdete na dlhú cestu do Tibetu, na bežné použitie sú optimálne 128 MB a 256 MB. Za kartu pripočítajte k cene fotoaparátu najmenej 1000 Sk. Pred nákupom si dôkladne prezrite technické parametre a poraďte sa s predavačom, v prípade nákupu na internete s iným odborníkom, nenechajte sa vyviesť z miery predvianočným ruchom.
Vyskúšajte ešte kým ho dáte
pod stromček
A keď sme už pri tých Vianociach, nečakajte, že keď fotoaparát vytiahnete pod strom- čekom, urobíte hneď dcére book do modelingovej agentúry. Ak chcete mať slušné vianočné zábery, skúšajte aparát aspoň
3 až 4 týždne pred tým, aby
ste vychytali jeho muchy. Poruchovosť digitálov je pomerne malá, ale ak je v ňom chyba, spravidla sa prejaví veľmi rých-lo. Reklamácia býva bezproblémová, určite vám ho však nevymenia hneď v Štedrý večer. Ak teda nechcete mať pokazené
sviatočné chvíle, hneď po nákupe aparát vytiahnite z puzdra a fotografujte a fotografujte. Ak to chcete stihnúť, je už najvyšší čas.
INGRID KÁNTOROVÁ