Starší ľudia, ktorí majú dobrých priateľov, majú nádej, že budú žiť výrazne dlhšie ako ich vrstovníci bez priateľov. Vyplýva to zo štúdie austrálských vedcov, ktorú uverejnil odborný časopis Journal of Epidemiology and Community Health.
"Priateľstvo je dôležitý faktor emocionálneho a psychického zdravia," hovorí vedúca vedeckého
tímu Lynne Gilesová.
Rozhovory a kontakty s ľuďmi, o ktorých sa človek zaujíma, sa podľa nej kladným spôsobom odrážajú na našom zdraví. Prospešný účinok priateľstva považujú austrálski výskumníci za dôsledok skutočnosti, že priateľa si človek na rozdiel od rodiny aktívne vyhľadáva.
Priatelia majú väčší vplyv ako deti
Bádatelia analyzovali údaje z dlhodobého australského výskumu o starnutí. Zamerali sa predovšetkým na zdravie, životné podmienky a dĺžku života 1500 osôb starších ako 70 rokov.
Pri rozbore výsledkov zistili, že úzky kontakt s deťmi a príbuznými mal na dlĺžku života sledovaných ľudí len nepatrný vplyv. U ľudí, ktorí pestovali silné priateľské kontakty, však zistili takmer o štvrtinu nižšiu úmrtnosť než u ostatných.
"Priateľské vzťahy, ktoré sú výrazom dobrovoľnosti, mali v porovnaní s danými vzťahmi s deťmi a príbuznými zreteľne kladný účinok na dĺžku života," uviedla Gilesová.
(šim, ČTK)