Jej vláda podnikne všetko na záchranu prvej nemeckej obete irackých únoscov. Pozadie zločinu ešte nie je známe, Merkelová preto odmietla unáhlené závery. "Je však jasné, že sa nepoddáme."
Predseda zahraničného výboru Bundestagu Ruprecht Polenz nevylúčil, že zaplatia výkupné.
Päť dní po jej zmiznutí je osud 43-ročnej Susanny Osthoffovej a jej irackého šoféra naďalej neistý. Na videonahrávke, ktorú má k dispozícii kancelária nemeckej televízie ARD v Bagdade, páchatelia hrozia zabitím Osthoffovej v prípade, že Nemecko nepreruší spoluprácu s irackou vládou. Zaangažovanie Nemecka v Iraku je pritom minimálne: V Spojených arabských emirátoch sa zúčastňuje na výcviku niekoľko irackých policajtov a vojakov a zopár nemeckých organizácií pomáha pri znovuvýstavbe krajiny.
Unesená Nemka žije v Iraku s prestávkami už desať rokov. Bola tam vydatá za Iračana, s ktorým sa medzitým rozviedla. V ostatnom čase sa venovala hlavne humanitárnej pomoci.
Nemecký minister vnútra Wolfgang Schäuble považuje únos Osthoffovej za varovanie pre celú krajinu. Podľa jeho slov "prípad ukazuje, že aj Nemecko je ohrozené medzinárodným terorizmom".
Podľa informácií nemeckých bezpečnostných orgánov má tento únos politické pozadie. "Nejde tu o výlučne kriminálny čin zameraný na získanie výkupného," cituje Berliner Zeitung nemenovaný nemecký zdroj, ktorý ďalej udáva, že politické požiadavky únoscov sú oveľa konkrétnejšie, ako sa oficiálne pripúšťa. Je vraj zrejmé, že únos pripravovali už dlhší čas.
To, že Nemci boli doteraz v Iraku len zriedka obeťami teroristov, nemá nič do činenia s faktom, že Nemecko sa nezúčastnilo na vojne proti Iraku, upozorňujú politickí analytici. Podobne sa predsa zachovalo aj Francúzsko, čo však v minulosti nezabránilo únosu troch francúzskych novinárok. Povstalci v Iraku uniesli od pádu Saddáma Husajna 225 ľudí zo Západu, z ktorých 38 zavraždili.