Problémy s najdlhšími poradovníkmi má Všeobecná zdravotná poisťovňa, hoci je najväčšia. Prečo je to tak?
"Všeobecná zdravotná poisťovňa má síce najviac poistencov, ale spájajú sa s nimi vysoké náklady. Ide napríklad o starších ľudí, ktorí spotrebujú viac zdravotných služieb. Tento problém čiastočne rieši prerozdeľovanie vybraného poistného medzi poisťovňami podľa tzv. indexu rizika."
Má význam, aby na trhu zostala jedna veľká štátna poisťovňa?
"Kľúčový problém nevidím v tom, či poistenie ponúka súkromná alebo štátna poisťovňa. Dôležité je, aby boli jasne oddelené produkty, ktoré bude štát poisťovniam preplácať, od produktov, ktoré si budú platiť ľudia individuálne. Existencia viacerých poisťovní je pre zdravotníctvo prínosom, keďže zakladá podmienky pre ich súťaženie, a teda zvyšovanie efektívnosti v hospodárení.
Čo je riešením nedostatku financií v systéme? Spoplatnenie niektorých chorôb?
"Súčasný stav, keď máme nekonečný a bezplatný balík zdravotných služieb, je finančne neudržateľný. Znižuje sa tak kvalita v zdravotníctve, čoho príkladom je predlžovanie čakacích lehôt na operácie. Riešením môže byť, že narysujeme jasnú čiaru medzi tým, čo by sa malo platiť individuálne, teda čo necháme na trh, a tým, čo sa bude naďalej platiť z verejných zdrojov. Vláda už v reforme podobné rozhodnutie prijala, ale odložila jeho zavedenie do praxe až na obdobie po voľbách."
Už teraz sú služby vyčlenené zo zdravotnej starostlivosti a sú spoplatnené. Aké ďalšie služby by to ešte mali byť?
"To nemôže byť iba ekonomické, ale aj politické a medicínske rozhodnutie. Myslím, že by tam mali byť najmä ľahšie choroby, ale tiež také, ktoré si človek privodí nezodpovedným prístupom k svojmu zdraviu. Rozlišovať by sa malo aj medzi tým, či ide o takzvanú štandardnú liečbu, alebo liečbu s použitím špičkových technológií, ktorá je zvyčajne oveľa nákladnejšia."
V zahraničí sa spoplatňovanie služieb alebo liečba chorôb zavádzajú zároveň so zmenami v sociálnych a daňových zákonoch, ktoré chránia rizikové skupiny, napríklad dôchodcov. Je u nás možné spoplatnenie urobiť bez týchto kompenzácií?
"Tieto opatrenia sú z pohľadu sociálnej situácie obyvateľstva veľmi citlivé. Preto bude nutné zavádzať ich súčasne s opatreniami, ktoré pomôžu ľuďom, ktorí sa pre ne môžu ocitnúť v núdzi. Treba si však uvedomiť, že ak sa za ľahké diagnózy bude platiť, ostane viac na liečbu chudobných s ťažkými chorobami. Sú to kroky, ktoré musíme urobiť nie napriek tomu, že sme chudobnejší, ale práve preto."
Kde je hranica solidárnosti? Napríklad vysoko príjmové skupiny platia vyššie odvody, ale ak chcú byť rýchlo ošetrené, platia za prednosť u lekára. Ak budú chcieť mať kvalitnejšiu starostlivosť, budú využívať individuálne poistenie, ktoré zasa bude drahšie. Celkom oprávnene majú pocit, že solidárnosti bolo dosť a cítia sa využívaní.
"O miere solidarity, teda zvyšovaní alebo znižovaní odvodov môžeme diskutovať a neskôr aj rozhodnúť, ale najskôr musíme zaviesť do systému poriadok. Momentálne sa dopyt s ponukou v zdravotníctve stretávajú neoficiálnym spôsobom, čiže aj s pomocou korupcie. Keď sa urobí poriadok, uvidíme, aké choroby sú naozaj ‚zadarmo' (teda hradené z verejných zdrojov), a potom budeme môcť povedať, či je to veľa, alebo málo." (dro)