Všeobecná zdravotná poisťovňa sa v poslednom čase dostáva do médií aj pre problém s Vojenskou nemocnicou v Bratislave. Nemocnica prečerpala limit, ktorý mala na rok v zmluve s poisťovňou. FOTO - ARCHÍV SME |
Návrh stanov oslabuje postavenie terajšieho riaditeľa poisťovne Svätopluka Hlavačku. Hlavačka bol pôvodne riaditeľom sekcie zdravotnej starostlivosti na ministerstvu a pravou rukou Zajaca. Zmenu stanov a oslabenie pozície berie Hlavačka ako "rozhodnutie akcionára".
Všeobecná zdravotná poisťovňa je najdôležitejšou poisťovňou v systéme, ovláda okolo 70 percent trhu. Podľa prezidenta únie špecialistov Andreja Janca je od nej existenčne závislých asi 80 percent zmluvných lekárov.
Silné postavenie Všeobecnej ukázal aj nedávny príklad nemocnice v Želiezovciach, ktorej poisťovňa pozastavila zmluvu. Pretože viac ako 60 percent pacientov nemocnice je poistených vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, vedenie uvažuje o zatvorení nemocnice, lebo bez zmluvy so Všeobecnou nie je schopná existovať.
Návrh na zmenu stanov predložil Zajac včera vláde, rokovanie však bolo prerušené. Zásadnou zmenou, ktorú minister chystá, je rozšírenie predstavenstva z troch na piatich členov a zmeny v podpisovacích právach.
Dnes sú všetci traja členovia predstavenstva zamestnancami poisťovne a ministerstvo tam nemá významný vplyv. Predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom je Hlavačka. Doteraz za poisťovňu podpisovali záväzné veci dvaja členovia predstavenstva, z toho jeden musel byť riaditeľ alebo podpredseda predstavenstva.
Zajac navrhuje, aby podpisové právo mal buď iba riaditeľ, alebo dvaja členovia predstavenstva. V sporných prípadoch by tak teoreticky mohli rozhodnúť dvaja noví členovia, o ktorých chce Zajac predstavenstvo rozšíriť.
Právnik Jozef Novák povedal, že Zajacov návrh kopíruje bežnú prax v obchodných spoločnostiach, ale každá slušná akciovka ešte v zmluve o výkone funkcie upresní podmienky podpisovacích práv.
Minister Zajac včera na otázku, prečo chce meniť stanovy Všeobecnej, odpovedal, že stanovy sú beproblémové. "Diskutovali sme na vláde, kto, ako, s kým má podpisovať. Urobím také stanovy s podpisovými právami, aké sú dnes schválené v podpisových právach vo vojenských zariadeniach."
Zajac vysvetlil, že to znamená, že vždy budú podpisovať dvaja členovia predstavenstva. Vláda vraj Zajaca poverila, aby našiel optimálny model pri podpisovaní za spoločnosť preto, aby "bola kontrola a aby každý vedel, čo v sa v spoločnosti deje".
Na dvoch nových členov predstavenstva má Zajac až osem
kandidátov. Ich dôveryhodnosť a odbornú spôsobilosť bude posudzovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Do funkcie ich však zvolí valné zhromaždenie, ktorým je minister Zajac. (dro)