FOTO - ARCHÍV TASR
Na čo majú zamestnanci nárok?
Odstupné a odchodné
Odstupné
Vypláca sa zamestnancovi, ktorý dostal výpoveď, ale iba ak išlo o výpoveď z dôvodu premiestňovania zamestnávateľa, organizačných zmien, teda nie v prípade, ak porušoval pracovnú disciplínu.
Podľa Zákonníka práce môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou, v prípade, že:
a) sa ruší alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný,
c) zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu škodlivín určenú posudkom orgánu na ochranu zdravia.
Zamestnanec nemá nárok na odstupné ak:
a) nespĺňa predpoklady stanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
b) nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce,
c) neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich neodstránil,
d) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny (na ktoré musel byť zamestnanec predtým už upozorňovaný).
Nárok na odstupné zaniká aj vtedy, keď zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi ešte v čase, za ktorý sa vyplatilo odstupné. Vtedy musí vrátiť pomernú časť odstupného. Rovnako nemá zamestnanec nárok na odstupné, ak sa jeho zamestnávateľ mení a na nového zamestnávateľa prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov.
Odchodné
Patrí zamestnancovi pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí nároku na starobný, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov.
Odstupné
Vypláca sa najmenej v sume dvojnásobku priemerného zárobku zamestnanca. Ak zamestnanec odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, má nárok na odstupné najmenej vo výške trojnásobku priemerného mesačného zárobku.
Odchodné
Vypláca sa najmenej v sume priemerného mesačného zárobku zamestnanca.
Ako sa určí priemerný mesačný zárobok?
Zákonník práce hovorí, že priemerný zárobok zistí zamestnávateľ "zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období", pričom rozhodujúcim obdobím je "kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok".
V prípade, že je takto zistený priemerný zárobok nižší ako minimálna mzda, na ktorú vznikol zamestnancovi nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba použiť priemerný zárobok, zvýši sa priemerný zárobok na túto minimálnu mzdu.