ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Česká republika
OECD odhaduje ekonomický rast v tomto roku na 4,75 percenta, za čím by mal stáť najmä silný export. V ďalších dvoch rokoch by mal vplyv dobrého vývoja zahraničného obchodu oslabnúť. Naopak, spevnieť by mal domáci dopyt. Ekonomika by mala v rokoch 2006 a 2007 rásť o 4,5 percenta.
Prinesie to inflačné tlaky a mierne sprísnenie menovej politiky, teda zvýšenie úrokových sadzieb.
Hospodárenie verejných financií sa vyvíja lepšie, ako sa predpokladalo. Podľa metodiky Európskej únie by mal v tomto roku dosiahnuť výšku 4,0 percenta hrubého domáceho produktu. V rokoch 2006 a 2007 by to malo byť 3,6 resp. 3,2 percenta.
"Hoci v rozpočtovej politike existujú dobré vyhliadky na splnenie Maastrichtských kritérií, ďalšie ekonomické reformy sú nevyhnutné na to, aby bol vývoj verejných financií udržateľný," konštatuje OECD.
Maďarsko
Hoci maďarská ekonomika solídne rastie vďaka zvyšujúcemu sa domácemu dopytu a inflácia sa znižuje, rozpočet zostáva veľkým problémom.
Hlavná priorita musí byť podľa parížskej organizácie zabezpečenie udržateľnosti verejných financií. Vláda síce v budúcom roku plánuje výrazne znížiť rozpočtový schodok pomocou jednorazových opatrení, najmä vyňatím výdavkov na diaľnice mimo štátneho rozpočtu, celkový deficit verejnej správy sa však zvýši zhruba o sumu zodpovedajúcu jednému percentu hrubého domáceho produktu.
Chýbajúca rozpočtová disciplína môže viesť až k zvýšeniu úrokových sadzieb. Tie sú pritom aj tak dosť vysoké - hlavná úroková sadzba centrálnej banky je 6-percentná.
"Aby krajina obnovila svoju dôveryhodnosť a vyhla sa zvyšovaniu rizikovej prirážky na štátne cenné papiere, musí zaviesť prísnu disciplínu na strane výdavkov a postaviť svoju rozpočtovú stratégiu na reálnych cieľoch," tvrdí OECD.
Poľsko
Rozpočtový deficit by sa mal mierne zvýšiť z tohtoročných 3,4 percenta hrubého domáceho produktu na 3,6 percenta v roku 2006. V ďalšom roku by však malo dôjsť ku korekcii a deficit by mal byť 3,3-percentný.
"Nie je celkom jasné, čo spôsobuje nárast v tohtoročných výdavkoch a či je to trvalejší jav, ale mal by byť dostatočný priestor na zlepšenie rozpočtu. Bude to závisieť od prístupu novej vlády k znižovaniu daní a jej schopnosti zaviesť opatrenia na znižovanie výdavkov," konštatuje správa OECD.
Ak bude Poľsko pokračovať s jasne zadefinovanou menovou politikou, malo by sa mu podariť predísť problémom z odkladu zavedenia eura. Súčasne však treba dbať na znižovanie verejných výdavkov.
(reuters, ij)