TRENČÍN - Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja hrozí až 10-miliónová pokuta za použitie zlej metódy verejného obstarávania na opravy ciest II. a III. triedy. Úrad pre verejné obstarávania doteraz takú vysokú pokutu žiadnej župe neuložil. Doterajšie vedenie župného úradu tvrdí, že nepochybilo a proti pokute sa chce odvolať. Situáciu komplikuje prebiehajúca výmena vládnucej garnitúry po víkendových župných voľbách.
Župný úrad verejnú súťaž na opravu ciest za asi 136 miliónov korún vypísal ešte v apríli. Poslanci však namietali, že v súťažných podkladoch sú spomenuté aj úseky ciest, ktoré je nezmysel opravovať, keďže tesne sa má pod nimi zaviesť kanalizácia a museli by sa tak opäť rozkopať. Úrad preto súťaž zrušil a koncom júla vypísal nové zadanie, už bez sporných úsekov, tentoraz však v rokovacom konaní bez zverejnia, ktoré dôvodil časovou tiesňou. Zákazku za desiatky miliónov korún tak župa pridelila priamo jednému z uchádzačov - spoločnosti Cesty Nitra. K zmluve podpísali aj dodatok na opravu ďalších úsekov ciest za necelých 60 miliónov.
Úrad pre verejné obstarávanie potom dostal podnet, že metóda nebola využitá v súlade so zákonom, pretože župa v časovej tiesni nebola. "Kontrola, ktorú úrad v septembri vykonal, potvrdila, že použitie metódy bolo neoprávnené," povedala hovorkyňa úradu Helena Fialová. "Cesty bývajú rozbité po každej zime, úrad s tým mal rátať. Časová tieseň ako napríklad pri prírodnej katastrofe nevznikla," povedala. Úrad tak podľa zákona musí župe uložiť pokutu päť percent z ceny zákazky, čo je pri takmer 200 miliónoch necelých 10 miliónov korún.
Župný poslanec Miloš Mažár tvrdí, že pokuta ho neprekvapuje. "Ak časová tieseň vznikla, tak iba zle pripravenými súťažnými podkladmi zo strany úradu," tvrdí. Trenčiansky župan Štefan Štefanec oponuje, že za zrušenie súťaže môžu práve poslanci okolo Mažára, ktorí žiadali podmienky súťaže zmeniť.