om dôsledku sa majiteľovi nemusí nič ujsť.
Druhý spôsob - takzvané stavanie do vlastníctva klienta - je pre majiteľa bytu výhodnejšie.
Kupujúci sa stáva majiteľom či spoluvlastníkom každej tehly pridanej na stavbu, prípadne sa mu vlastníctvo odovzdáva po častiach.
Pri druhom spôsobe patrí stavebníkovi po krachu firmy všetko, čo bolo dovtedy postavené. Stačí osloviť druhú firmu a tej zadať zákazku na dostavanie bytu. Dôležitým kritériom pri podpise zmluvy so stavebnou firmou je preto forma nadobudnutia bytu.
Ak by sa nepodarilo nájsť takú spoločnosť, ktorá by podpísala takúto zmluvu, je potrebné zistiť, ako je zabezpečené dostavanie stavby. Napríklad, či je firma poistená a či za ňu prevzala banka záruku.
Dobrým riešením môže byť kúpa bytu stavaného priamo bankou, prípadne kúpa bytu cez hypotéku ponúkanú stavebnou firmou. Banka, ktorá poskytuje hypotekárne úvery, si spravidla preverí danú spoločnosť a zhodnotí jej rizikovosť.
Vždy je dôležité zistiť, s kým sa zmluva podpisuje - aké projekty už firma realizovala, ako má pripravené financovanie a zabezpečenie, ale aj akým spôsobom sa platí. Napríklad, jednorazová platba vopred môže byť podozrivá.
Nemenej dôležitou vecou, ako znížiť prípadné riziká pri kúpe ešte nepostaveného bytu, je dobre a korektne utvorená zmluva.