Zaplatili ste za byt alebo dom, ktoré sa firma ešte len chystá postaviť? Priebeh stavby sa vám zdá pomalý, stavebná spoločnosť bankrotuje a vy sa bojíte o investované peniaze? Čo robiť, na koho sa obrátiť? FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - V posledných rokoch sa na Slovensku opäť začali stavať byty. Len za prvých šesť mesiacov tohto roka bolo dokončených okolo šesťtisíc bytov.
Väčšina ľudí, ktorí si kupujú byt v novostavbe zaň zaplatí ešte pred výstavbou. Potom sa už musia spoliehať na korektnosť staviteľa.
Donedávna bolo možné list vlastníctva na byt získať až vtedy, keď bol byt fyzicky dokončený. Ak však medzičasom firma, ktorá byty stavala, skrachovala, majiteľ neraz prišiel nielen o byt, ale nedokázal vymôcť ani peniaze, ktoré do toho vložil.
Dnes je možné stavať aj do vlastníctva klienta. Ten sa tak stáva majiteľom už od momentu, keď zložil peniaze. Ak firma skrachuje, stáva sa majiteľom časti stavby. V praxi to znamená, že keď staviteľ zbankrotuje, nič sa nedeje. Majiteľ osloví ďalšiu firmu a tá byt dokončí.
Mnohým problémom sa dá vyhnúť, ak si kupujúci dá pozor na to, akú zmluvu uzatvára. V tomto prípade sa šetriť neoplatí a je lepšie obrátiť sa na právnika. Hlavnými kritériami pri výbere firmy by mali byť referencie o staviteľovi, kvalita materiálov a až nakoniec cena. V zmluve by mala byť presne stanovená penalizácia za nedodržanie termínov a zábezpeka pred zbankrotovaním firmy.